Zatiahnuté
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Nový výskum: Ľudia a mamuty mali iný vzťah, než sme mysleli
Zdielať na

Nový výskum: Ľudia a mamuty mali iný vzťah, než sme mysleli

Zdroj: FreePik

Možno sa budeme musieť zbaviť predstavy jaskynných ľudí vrhajúcich oštepy, naši predkovia možno vymysleli oveľa účinnejší spôsob lovu mamutov.

Mamuty nie sú až takými vzdialenými príbuznými dnešných slonov, pričom evolúcia týchto dvoch skupín zvierat sa rozdelila približne pred 2,5 - 5,5 miliónmi rokov. Mamuty sú prehistorické zvieratá, s ktorými sa naši predkovia mohli stretnúť, ale ich spolužitie sa nepovažovalo za vzájomne výhodné.

Posledné z týchto zvierat zmizli zo Zeme približne pred 4 000 rokmi. S najväčšou pravdepodobnosťou preto, že ich jednoducho nadmerne lovila rastúca ľudská populácia, ale svoju úlohu pri vyhynutí mamutov mohli zohrať aj klimatické zmeny a rôzne epidémie.

Predtým sa predpokladalo, že na obrov vysokých až 4 metre (v závislosti od druhu) a vážiacich 10 - 11 ton útočili ľudia „tvárou v tvár“ oštepmi naostrenými alebo vybavenými kamennými čepeľami. V šťastnejších prípadoch ich pomocou päťdesiatok zahnali do rokliny a potom hneď spracovali padlé zvieratá.

Podľa najnovších výskumov sa zdá, že metóda „naháňania oštepom“ nebola taká bežná, ako sa doteraz predpokladalo. Naši ľudskí predkovia skôr vrážali do zeme naostrené koly a tieto pasce sa ukázali byť pre dravé zvieratá smrteľné.

Archeológovia z Kalifornskej univerzity v Berkeley v USA sa domnievajú, že musíme zásadne prevrátiť to, čo sme doteraz tušili o každodennom živote našich predkov, ktorí žili pred 13 tisíc rokmi. K tomuto záveru dospeli na základe bližšieho skúmania tzv. cloviských hrotov kopijí, pričom ich zaujímalo, ako fungovali v praxi.

Nakoniec zistili, že „koly“ s týmito hrotmi sa oveľa lepšie hodili na napichovanie utekajúcich zvierat tak, že sa zaryli do zeme a mierne naklonili. To im umožňovalo spôsobiť vážnejšie zranenia ako najobratnejší hod oštepom, a tým aj účinnejší lov.

Archeológovia sa domnievajú, že išlo o inováciu pôvodných obyvateľov Ameriky, ktorá zásadne zmenila techniky lovu a prežitia. Odborníci poznamenali, že hroty oštepov boli cennými nástrojmi a predkom mohlo trvať dlhé hľadanie vhodného kameňa. Je teda pochopiteľné, že sa zdráhali hádzať nimi „zbytočne“, čo znamená, že museli nájsť bezpečnejší spôsob, ako uloviť korisť.

Čo potrebujete vedieť o pravekom love:

Súvisiace články