Jasno
13°
Bratislava
Terézia
15.10.2024
Záhadné zvitky: Odhaľujú tajomstvá posledného kráľa Babylonu
Zdielať na

Záhadné zvitky: Odhaľujú tajomstvá posledného kráľa Babylonu

Zdroj: FreePik

Zvitky od Mŕtveho mora objavené po druhej svetovej vojne vysvetľujú, prečo sa posledný babylonský kráľ správal ako šialenec. Dôvod prekvapil dokonca aj výskumníkov!

Babylónia bola jednou z najvýznamnejších ríš staroveku a jej meno sa niekoľkokrát objavuje v Biblii, napríklad v súvislosti so slávnou Babylonskou vežou. Nie náhodou tento štát existoval až do 6. storočia pred n. l., keď ho dobyli Peržania.

Jeho posledným kráľom bol Nabonid, ktorého vedci považujú za veľmi výstrednú osobu. Aj dobové pramene ho označujú za šialenca, a to najmä preto, že sa v ríši pokúšal zaviesť mnohé reformy, ale všetky zlyhali.

Väčšina ľudí ho obviňuje aj z pádu Babylónie, hoci takýto historický vývoj je vždy výsledkom dlhšieho procesu. V skutočnosti bola Nabonidova vláda nešťastná, pretože priniesla aj úpadok celej Mezopotámie a zánik starovekých miest, ako boli Ur, Uruk a Babylon.

Kráľ sa pokúsil povýšiť uctievanie mesačného boha Sína nad všetko ostatné v Babylónii, ale nepodarilo sa mu to, rovnako ako sa nepodarilo reformovať náboženstvo Achnatonovi v Egypte. Predpokladá sa, že Nabonida vyhnali rozhnevaní kňazi a vzbúrený ľud, ale to nebol koniec jeho príbehu.

V polovici 6. storočia pred n. l. sa na desať rokov presťahoval do arabského sveta a založil malý štát, ktorému vládol na severozápade dnešnej Saudskej Arábie. Po návrate získal späť moc od svojho syna, ale dlho sa z nej netešil, pretože Peržania zasadili jeho armáde zdrvujúcu porážku pri Opise.

Nabonid pravdepodobne umrel v nepriateľskom zajatí, ale jeho syna Bélšaccara Peržania určite zabili. Spomína sa to dokonca aj v Biblii, kde je v knihe proroka Daniela panovníkom, ktorý bol „nevážený a uznaný za nedostatočného“ - čo znamená, že Hospodin sa na neho rozhneval a ukončil jeho vládu.

Meno Nabonida sa objavuje aj v slávnych zvitkoch od Mŕtveho mora, a to poskytuje úplne iné vysvetlenie jeho náhleho odchodu z Babylónie už po troch rokoch vlády. Text Modlitby hovorí o tom, že kráľ vážne ochorel (na nejakú kožnú chorobu) a odišiel sa liečiť do púšte. Možno ani on sám neveril, že sa uzdraví, ale uzdravil sa a potom sa triumfálne vrátil do svojho kráľovstva.

Prejdite sa po starovekom Babylone, bol to úžasný architektonický zázrak:

Súvisiace články