Jasno
Bratislava
Imrich
5.11.2024
Nový nápad v boji proti depresii: Stimulujte svoj mozog doma
Zdielať na

Nový nápad v boji proti depresii: Stimulujte svoj mozog doma

Pozrite si tiež archívne video o tom, že depresií pribúda.

Existujú prípady depresie, pri ktorých lieky alebo psychoterapia nie sú skutočne účinné. Vedci v Spojenom kráľovstve však objavili jednoduchú metódu, ktorú možno použiť u pacienta doma, hoci nemusí fungovať u každého.

Jednoduché umiestnenie zariadenia pripomínajúceho plaveckú čiapku na hlavu pacienta s depresiou, ktoré jemne stimuluje oblasti mozgu spojené s reguláciou nálady, by mohlo byť účinným nástrojom na liečbu tejto bežnej emocionálnej poruchy, tvrdia britskí vedci. Ide o neinvazívnu terapiu nazývanú transkraniálna stimulácia jednosmerným prúdom (tDCS). Dodáva slabé elektrické impulzy prostredníctvom elektród umiestnených na pokožke hlavy a celý proces je úplne bezbolestný.

Neurológovia z King's College London vyškolili na používanie tDCS masiek na pokožku hlavy pacientov (120 žien a 54 mužov), ktorým bola diagnostikovaná veľká depresívna porucha. Svojich účastníkov náhodne zaradili do liečebnej alebo kontrolnej skupiny. Členovia kontrolnej skupiny dostali falošnú pokrývku hlavy, ktorá na začiatku každej liečby dodala len krátky impulz prúdu, čím napodobnila pocit skutočnej tDCS bez toho, aby poskytla rovnakú stimuláciu, akú dostali účastníci skutočnej liečby. V druhom prípade sa mikroprúd zameriaval na rozhodovaciu oblasť mozgu, ktorá je u ľudí s depresiou často menej aktívna. Zariadenie sa používalo popri iných liečebných postupoch, mnohí pacienti užívali antidepresíva a pred štúdiou boli najmenej šesť týždňov na psychoterapii.

Účastníci absolvovali 10-týždňovú liečbu s 30-minútovými sedeniami päťkrát týždenne počas prvých troch týždňov, po ktorých nasledovali 30-minútové sedenia trikrát týždenne počas nasledujúcich siedmich týždňov. Po 10 týždňoch sa skóre liečenej skupiny na škále symptómov depresie znížilo o 9,41 bodu, zatiaľ čo skóre kontrolnej skupiny sa znížilo o 7,14 bodu. Takmer 45 percent osôb, ktoré nosili aktívne zariadenie tDCS, zaznamenalo zníženie alebo vymiznutie symptómov v porovnaní s 22 percentami osôb liečených falošným zariadením, uvádzajú sa výsledky v časopise Nature.

V minulosti sa uskutočnili štúdie o účinku tDCS na depresiu, ale táto štúdia vyniká dlhým časovým rámcom a domácim prístupom, ktorý od účastníkov nevyžadoval každodennú návštevu špecializovanej kliniky.

Súčasné výsledky sú povzbudivé, ale už predtým sa ukázalo, že tDCS nefunguje u každého. Ďalším krokom je teda pochopiť, prečo tDCS u niektorých ľudí funguje a u iných nie, a hľadať spôsoby individualizácie liečby. Vedci sú presvedčení, že takáto optimalizovaná metóda bude jedného dňa súčasťou lekárskej starostlivosti.

Súvisiace články