Jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Odborník na spánok radí: Takto sa vyhnete nočným morám
Zdielať na

Odborník na spánok radí: Takto sa vyhnete nočným morám

Pozrite si tiež archívne video o spánku a pamäti.

Všetci sme sa už niekedy zobudili s hrôzou po strašnej nočnej more, ale predísť jej možno ľahšie, ako si myslíte.

Nie je nič horšie, ako sa uprostred noci zobudiť so spotenou tvárou a takmer záchvatom paniky, pretože ste mali strašnú nočnú moru. Stalo sa to každému, u každého človeka sa líši, čo sa považuje za nočnú moru, niektorým ľuďom sa sníva o vymyslených tvoroch, iným o strate členov rodiny, ďalším o nejakej surrealistickej udalosti.

Existuje mnoho psychologických a fyzických príčin nočných môr, ale jeden odborník na spánok tvrdí, že sa im dá predchádzať ľahšie, ako by ste si mysleli. Môže sa to zdať takmer neuveriteľné, najmä pre ľudí, ktorí zažívajú nočné mory často, ale zdá sa, že je to možné.

Doktor Matthew Walker, neurológ a psychológ z Kalifornskej univerzity v Berkley, vystúpil v podcaste s neurobiológom a oftalmológom Andrewom Hubermanom s názvom Huberman Lab, kde podrobne hovorili o biológii spánku. Doktor Walker, ktorý sa špecializuje na spánok, počas podcastu vysvetlil, že existuje metóda nazývaná terapia nácviku obrazov (IRT), ktorá sa zdá byť účinná pre ľudí, ktorí často trpia nočnými morami. Terapia je založená na upevňovaní niektorých našich existujúcich spomienok, a to vrátane spomienok, ktoré sa často vyskytujú v našich nočných morách.

Dr. Walker vysvetlil, že naše spomienky majú v podstate dva hlavné „kroky“, prvým je vytvorenie odtlačku spomienky a akési učenie sa tejto spomienky, učenie sa zhruba si vybaviť okolnosti tejto spomienky. Ako však povedal, táto spomienka je v tejto podobe ešte veľmi krehká a je náchylná na prepísanie novými informáciami, ktoré jej konkurujú. Vedec uviedol, že práve tu prichádza na rad druhý krok, nazývaný konsolidácia, čo je podľa doktora Walkera veľmi pomalý proces, podobný tomu, ako keď niekto pri písaní dokumentu vo Worde stlačí tlačidlo „Uložiť“ a potom sa k nemu vráti a na druhý deň sa ním zaoberá znova.

Podľa teórie IRT to môžeme robiť aj s našimi nočnými morami, pretože keď znovu aktivujeme opakujúcu sa nočnú moru, máme možnosť aktualizovať informácie v našich spomienkach, znovu ich skonsolidovať, takpovediac zachrániť ich súčasný stav. Následne, ak sa nočná mora opakuje, môžeme to robiť priebežne a z dlhodobého hľadiska môžeme dosiahnuť skôr neutrálny než desivý koniec nočnej mory.

Doktor Walker uviedol aj jednoduchý príklad: sníva sa nám, že sme mali autonehodu, a my sa ju snažíme prepísať do svojich spomienok stlačením brzdy. Čo ak brzda nefunguje? Potom si napíšeme alternatívny scenár, v ktorom sa nám podarí zatiahnuť ručnú brzdu, ktorá auto včas zastaví a zavolá záchrannú službu, auto je odtiahnuté, všetci prežijú a všetko je v poriadku.

Vedec sa domnieva, že hoci existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa nočná mora zopakuje v rovnakej podobe, netreba sa znepokojovať, pretože Walker je presvedčený, že ak si tento alternatívny koniec našej opakujúcej sa nočnej mory budeme stále dokola precvičovať, dokážeme nočnú moru úspešne zmeniť. Doktor Walker tvrdí, že táto metóda samozrejme nie je stopercentne účinná, ale funguje u dvoch tretín ľudí - môže však byť ešte účinnejšia!

Sophie Schwarz, výskumníčke zo Ženevskej univerzity, a jej tímu sa podarilo zvýšiť túto 66-percentnú mieru na 92 percent pomocou metódy nazývanej TMR, ktorá sa nazýva cielená reaktivácia pamäti. Pri tejto metóde sa ľudia naučia sériu asociácií, ktoré posilňujú spomienku zvukom - výskumníčkin tím to aplikoval na nočné mory tak, že spojil iný výsledok nočnej mory s príjemným tónom klavíra.

Podľa zistení jej výskum ukázal, že keď sa niekto nachádzal uprostred nočnej mory a začal hrať príjemný tón klavíra, ktorý bol spojený s odlišným výsledkom, dokázal zvrátiť výsledok nočnej mory s 92-percentnou účinnosťou. Na záver možno povedať, že metóda IRT je sama o sebe pomerne účinná, ale v kombinácii s metódou TMR dokáže zázraky.

Súvisiace články