Knihy Winnetoua sú v Nemecku obvinené z rasizmu: Vydavateľ ich stiahol
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Ľudia proti rasizmu
V Nemecku sa moderné pokračovania románov o Winnetouovi, ktoré sú tam tiež veľmi obľúbené, dostali pod paľbu spoločenskej diskusie a už teraz jedno z veľkých vydavateľov, Ravensburger Verlag, stiahlo dve knihy o Winnetouovi, uvádza Guardian.
O knihách o Winnetouovi na sociálnych sieťach prebieha živá diskusia, mnohí sa domnievajú, že zobrazenie dvoch kníh vyrobených pre film Winnetou nezapadá do modernej doby, pretože posilňuje rasistické stereotypy z obdobia kolonizácie, a spôsob, akým zobrazuje domorodcov, sa rovná kultúrnemu vyvlastňovaniu. V článku v Die Zeit napísali, že May vykreslil idylický a falošný obraz Severnej Ameriky, pričom obišiel otázku, že domorodí obyvatelia boli vyhladení bielymi osadníkmi, pričom boli zničené aj prirodzené biotopy.
Bild na druhej strane uviedol, že knihy o Winnetouovi by sa nemali sťahovať a noviny obviňujú woke-hystériu (woke znamená upozorňovanie na sociálnu nespravodlivosť) za to, že „chcú upáliť svojho detského hrdinu na hranici“.
Knihy nielenže zmizli z ponuky Ravensburger Verlag, ale už nie sú dostupné ani na Amazone, no Winnetouove diela z iných nemeckých vydavateľstiev sa stále dajú kúpiť.
Šéf Ravensburger Verlag Clemens Meier povedal, že obe knihy vytvárajú romantický obraz s mnohými klišé, ktorý je z pohľadu historickej reality falošný.
„Nikdy sme nemali v úmysle zraniť city iných ľudí týmito dielami. Naši redaktori sa intenzívne zaoberajú témami ako diverzita či kultúrne privlastňovanie,“
- napísalo vydavateľstvo vo svojom stanovisku.
Karl May, ktorý zomrel v roku 1912, je stále jedným z najobľúbenejších nemeckých autorov podľa predajnosti a jeho knihy o divokom západe zožali úspech v mnohých krajinách sveta. Jeho príbehy sú najmä o priateľstve medzi nemeckým imigrantom Old Shatterhandom a náčelníkom Apačov Winnetouom. Z jeho diel sa predalo viac ako 200 miliónov kópií a boli preložené do štyridsiatich jazykov. Patril medzi obľúbené materiály na čítanie aj na Slovensku. Jeho príbehy boli sfilmované a inscenované a Winnetou má dodnes samostatný divadelný festival v Nemecku.
Romány boli také populárne, že sa ich neodvážili zakázať ani nacisti, aj keď to nebolo v súlade s ich rasovými ideálmi, že v nich ako kladné postavy vystupovali aj ľudia inej farby pleti. Napriek tomu všetkému bol dokonca aj Adolf Hitler veľkým fanúšikom Winnetouových kníh.