Jasno
25°
Bratislava
Žigmund
2.5.2025
Časť Slovenska leží na rôznych archeologických pokladoch!
Zdielať na

Časť Slovenska leží na rôznych archeologických pokladoch!

Freepik

Zdroj: FreePik

Pri archeologickom výskume na území budúceho Priemyselného parku v Šuranoch sa podarilo odkryť viaceré významné nálezy, ktoré pochádzajú z rôznych historických období – od doby bronzovej cez stredovek až po obdobie druhej svetovej vojny. Na objavy upozornil Michal Cheben, ktorý výskum vedie v mene Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied, píše portál HNonline.

Najviac nálezov bolo na južnom území

Ako informuje web HNonline, výskumníci archeologického tímu zachytili najviac nálezov v južnej časti preskúmavaného územia. "Ide napríklad o pozostatky zaniknutej stredovekej dediny, predbežne datovanej do 12. až 14. storočia. Okrem nej sme identifikovali radové pohrebisko z obdobia stredoveku. Nie je vylúčené, že by mohlo súvisieť práve so zaniknutou dedinou. Hneď vedľa neho sa podarilo zachytiť aj ďalšie pohrebisko z obdobia staršej doby bronzovej," tvrdí Cheben.

Za mimoriadne prekvapujúci sa považuje objav hrobu nemeckého vojaka z obdobia druhej svetovej vojny. "Ten nevieme spojiť s konkrétnym bojom na danom území. Predpokladáme, že s veľkou pravdepodobnosťou mohol byť zabitý pri ústupe," objasňuje vedúci výskumu.

Pozrite si aj video o objavoch slovenskej archeológie: 

Všetky objavené objekty zostali nepovšimnuté celé desaťročia, hoci sa nachádzali len tesne pod vrstvou ornice, ktorú roky obrábali ťažké poľnohospodárske stroje. "Sondážou sme zistili, že v tejto časti je ornica veľmi tenká a poľnohospodári tu nerobili hlbokú orbu. Archeologické nálezy nachádzajúce sa pod vrstvou ornice tak ostali nedotknuté a skryté v zemi po tisícky rokov," povedal Marek Vojteček, člen vedúceho tímu prieskumu.

Veľká pravdepodobnost archeologických nálezov

Archeológovia upozorňujú, že pri výstavbe takmer každého priemyselného parku na Slovensku, ako aj pri iných veľkorozmerných stavbách, je vysoká pravdepodobnosť odhalenia území s bohatým archeologickým potenciálom. 

Na výskume územia sa podieľa približne 15 odborníkov – archeológov, terénnych technikov a ďalších pracovníkov z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied. Záchranný archeologický výskum prebieha na základe rozhodnutia Krajského pamiatkového úradu Nitra, ktorý určil jeho nevyhnutnosť s cieľom ochrániť archeologické nálezy či nálezové situácie predpokladané v tejto lokalite.

Súvisiace články