Svetový škandál v Pompejach: Klamstvá o obetiach odhalené
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Shutterstock
Nová štúdia vedcov dokázala obrovský podvod na obetiach Pompejí.
V roku 79 n. l. zasadil výbuch sopky Vezuv mestu Pompeje a jeho obyvateľom ničivú ranu. Po takmer dvetisíc rokoch teraz vedci znovu preskúmali obete a výsledky dokázali, že dlhoročné rozprávania o niektorých obyvateľoch boli nesprávne; ba čo viac, boli súčasťou obrovského podvodu, ktorým odborníci všetkých oklamali. Tím vedcov však teraz tento podvod vyvrátil.
Pozostatky zničených Pompejí boli znovuobjavené v roku 1700 a v 19. storočí sa archeológ Giuseppe Fiorelli pustil do práce, aby diery v tvare ľudských tiel, ktoré zostali po ich rozklade, vyplnil sadrou a vytvoril odliatky obetí. Práve tieto odliatky možno dodnes vidieť v zničenom meste, ktoré je možné navštíviť, a práve vďaka nim môžu vedci skúmať obete v ich posledných chvíľach.
Portál LiveScience informoval o výsledkoch nedávnej štúdie, ktorá vychádza z článku uverejneného v magazíne Current Biology, v ktorom sa opisuje, ako tím vedcov podrobil 14 odliatkov z Pompejí novej štúdii, pri ktorej bola z fragmentovaných kostrových pozostatkov získaná DNA. Na ich základe vedci dokázali určiť genetické vzťahy jednotlivcov, ich pohlavie a pôvod.
Štúdia priniesla prekvapivé výsledky, ktoré ukázali, že obete mali rôznorodú genetiku, pričom väčšina z nich pochádzala z prisťahovalcov z východného Stredomoria, čo potvrdzuje, že Rímska ríša mala rôznorodé obyvateľstvo.
V tejto súvislosti bol jedným z najdôležitejších zistení, ktoré vedcov skutočne šokovalo a vďaka ktorému si uvedomili, ako veľmi sa mýlili, fakt, že dospelá osoba so zlatým náramkom, ktorá držala v ruke dieťa a o ktorej boli presvedčení, že je to matka so svojím dieťaťom, je to v skutočnosti muž a mladý muž, bez akéhokoľvek príbuzenského vzťahu.
Mohol by sa z toho stať skutočný škandál, keďže by sa mohla spochybniť poloha a história odliatkov ostatných obetí. Z tohto dôvodu sa tím vedcov rozhodol preskúmať ďalších 168 obetí z Pompejí, aby zistil, koľko z nich má nejaké nezrovnalosti alebo zaujímavé skutočnosti. Odborníci sa domnievajú, že je možné, že kurátori mohli predtým manipulovať s pózou a relatívnou polohou obetí, aby zapadli do príbehu.
Inými slovami, všetkých oklamali príbehmi obetí z Pompejí.
;