Neutrónová hviezda spraví s človekom krátky proces
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si tiež archívne video o tom, ako vyzerá farebný Mars.
Vesmírne javy sú fascinujúce a desivé zároveň. Jedným z nich je neutrónová hviezda tvorená prevažne z neutrónov.
Tieto hviezdy sú posledným štádiom hviezdneho vývoja, vznikajú ako pozostatok po supernove a sú zložené prevažne z neutrónov, ktoré drží dokopy gravitačná sila, pričom v ich jadrách prebiehajú termonukleárne reakcie. Po vzniku hviezdy sa elektróny stláčajú do jadier atómov pod extrémnym tlakom, meniac protóny na neutróny.
Neutrónová hviezda má hmotnosť od 1,35 do 2,1 krát väčšiu ako hmotnosť Slnka, pričom má priemer len 12 až 20 km, na rozdiel od hviezd s obvyklými rozmermi v miliónoch kilometrov. Ich hustota sa logicky zvyšuje, keď sa zrútia do takého malého objemu.
Obrovská gravitácia neutrónovej hviezdy priťahuje do svojho stredu všetko hmotné. Telo človeka by naťahovala ako špagetu, vykĺbila by mu končatiny, postupne by stratil kožu a všetky orgány, a čím bližšie by sa približoval k hviezde, tým viac by sa zmenšoval, až by bol roztrhaný na atómy, keby sa dostal na povrch hviezdy.