Staroveký objav pri pyramídach: Rozlúštené tajomstvá stavby
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
Jedno z najvýznamnejších objavov v Egypte poodhalilo tajomstvá stavby pyramíd. Tento objav poskytuje vysvetlenia, na ktoré sa človek pýta už stáročia.
Pyramídy: vrchol starovekého inžinierstva
Táto problematika výstavby pyramíd patrí medzi najdiskutovanejšie témy vo vedeckej komunite. Predstavte si milióny kameňov, každý o váhe niekoľko ton, prepravované na miesta, kde vznikli pyramídy v Gíze. Doteraz bolo záhadou, ako to starovekí Egypťania dokázali.
Nové dôkazy naznačujú, že rieka Níl, kedysi siahajúca až k pyramídam, hrala kľúčovú úlohu. Vedci, vrátane Hadera Sheishu, publikovali tento prelomový výskum v magazíne Proceedings of the National Academy of Sciences.
Ako kamene ťahali a ukladali?
Nález rampy v blízkosti kameňolomu, kde sa ťažil materiál pre pyramídy, ponúka odpovede. Rampa, stará takmer 5000 rokov, bola objavená spolu s nápismi, ktoré siahajú do obdobia faraóna Chufua, staviteľa Veľkej pyramídy.
Mechanizmus rampy naznačuje, že pomocou lana a drevených saní mohli ťažké kamene jednoduchšie premiestňovať na vyššie úrovne stavby.
Tento objav prináša nielen nový pohľad na technické schopnosti starovekých Egypťanov, ale aj na ich neuveriteľnú schopnosť organizácie a kreativity. Egypt má stále čo odhaľovať!