Našli enzým, ktorý dokáže rozložiť plast za niekoľko dní
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Nick Fewings/Unsplash
FAST / PETase objavený na Texaskej univerzite, by mohol výrazne zefektívniť recykláciu PET plastov, ktoré tvoria 12 percent celosvetovej produkcie odpadu, tvrdia vedci.
V súčasnosti je popri klimatickej zmene najvážnejším environmentálnym problémom znečistenie plastmi, v neposlednom rade preto, že väčšina umelo vyrobených organických polymérov sa v prostredí rozkladá len extrémne pomaly, v priebehu stoviek rokov.
Podľa nedávnej štúdie výskumníkov z Texaskej univerzity v Austine je však možné, že riešenie problému existuje, keďže vedci pomocou umelej inteligencie našli enzým, ktorý výrazne urýchľuje rozklad najbežnejšieho plastu polyetyléntereftalátu (PET), ktorý je zodpovedný za 12 percent celosvetovej produkcie odpadu.
Ako uvádza Vice, enzým rozkladá plast procesom nazývaným depolymerizácia, to znamená, že rozkladá stavebné bloky polyetyléntereftalátu späť na pôvodné monoméry už za jeden týždeň. Podľa chemického inžiniera Hala Alpera, jedného z autorov štúdie, výhodou tejto metódy je, že sa dá použiť na výrobu čerstvého plastu z monomérov bez použitia ropy a je lepšia ako tradičné riešenia, pretože vyrobený čerstvý plast si zachováva svoju pôvodnú silu.
Ako poznamenáva štúdia, aj keď sa v prírode už našlo veľa (presne 19) enzýmov schopných degradovať plasty, v týchto testoch sa ukázalo, že enzým výskumníkmi nazývaný FAST-PETase je účinnejší. Enzým je schopný degradovať 51 rôznych typov PET v extrémne širokom rozsahu teplôt a pH, čo je typické pre doteraz známe enzýmy.