Skutočná tvár Tutanchamóna: Veda odhalila, čo skrývala zlatá maska
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
Tutanchamón, jeden z najznámejších faraónov starovekého Egypta, bol dlho zahalený rúškom tajomstva. Jeho ikonická zlatá pohrebná maska s výraznými črtami sa stala symbolom egyptského umenia. Avšak moderné vedecké metódy teraz umožnili vedcom preniknúť hlbšie a zistiť, ako mohol tento mladý panovník skutočne vyzerať.
Mýtus verzus realita
Tutanchamón – meno, ktoré pozná takmer každý. Mladý faraón, ktorý zomrel ako tínedžer, sa stal symbolom staroegyptskej kultúry najmä vďaka jeho nádherne zdobenej hrobke objavenej v roku 1922. Jeho zlatá posmrtná maska sa stala ikonou, no napriek tomu sa vedci celé desaťročia len dohadovali, ako vyzeral v skutočnosti, čím trpel a ako zomrel.
Dnes už máme odpovede. Vďaka moderným technológiám sa podarilo pozrieť sa na Tutanchamóna tak, ako to nedokázal žiaden archeológ pred nami.
3D skenovanie a virtuálna "pitva" faraóna
Pomocou počítačovej tomografie (CT), genetických testov a rekonštrukcie lebky vznikol digitálny portrét najznámejšej múmie sveta. Vedci vytvorili presný 3D model jeho kostí, lebky a mäkkých tkanív, čo im umožnilo analyzovať jeho fyzický stav, vzhľad i možné choroby.
Tieto dáta boli následne použité na forenznú rekonštrukciu jeho tváre. Výsledok? Mladý muž s jemnými črtami, vzdialene pripomínajúci výjavy zo staroegyptských malieb – no aj so stopami utrpenia.
Kráľ s chromou nohou a palicou
Výskumy ukázali, že Tutanchamón trpel viacerými vrodenými poruchami. Mal deformované bedrá, konskú nohu a genetické znaky svedčiace o inceste – čo podporuje teóriu, že jeho rodičia boli súrodenci.
Kvôli týmto problémom pravdepodobne kríval a potreboval oporu pri chôdzi – čo vysvetľuje aj viac ako 130 palíc, ktoré boli nájdené v jeho hrobke.
Okrem toho vedci identifikovali dôkazy o malárii a osteonekróze, čo je odumieranie kostného tkaniva. Telo mladého panovníka teda muselo prekonávať nemalé bolesti.
Zomrel nešťastnou náhodou?
Zabudnite na teórie o vražde. Výskumy ukazujú, že zomrel pravdepodobne na infekciu po zlomenine stehna. K tejto zlomenine mohlo dôjsť pri páde alebo nehode. V kombinácii s oslabeným organizmom a maláriou bola infekcia zrejme smrteľná.
Skutočný Tutanchamón: Nie boh, ale chlapec
Najnovšie poznatky tak zbavujú Tutanchamóna auru nedotknuteľného božského panovníka. V jeho rekonštruovanej podobe vidíme chorľavého mladíka, ktorý zomrel predčasne a zrejme žil s bolesťou. A práve táto ľudskosť ho paradoxne robí ešte fascinujúcejším – pretože za ikonickou zlatou maskou bol skutočný človek.
;