Skoro jasno
Bratislava
Otília
12.12.2024
Bojíte sa ihiel? Tu je spôsob, ako sa ich navždy zbaviť
Zdielať na
Life

Bojíte sa ihiel? Tu je spôsob, ako sa ich navždy zbaviť

Zdroj: FreePik

Medzinárodný tím vedcov vyvinul kapsule, ktoré fungujú tak, že replikujú polypy, ktoré dodávajú lieky do tela pacienta.

Ihla je v medicíne základným nástrojom, pretože mnohé životne dôležité lieky sa dajú podať len prostredníctvom vakcíny, napríklad denná dávka inzulínu pre diabetikov alebo očkovanie. Je tu len jeden problém: mnohí ľudia sa jej boja.

Fóbia z ihiel je skutočný problém, v medicíne známy ako tripanofóbia, ktorý zahŕňa iracionálny strach z lekárskych ihiel a môže postihovať až štyri percentá ľudskej populácie. Preto je každý nápad, ktorý pomôže v boji proti tomuto problému, dobrý a výskumník z amerického Massachusettského technologického inštitútu Giovanni Traverso a jeho tím našli potenciálne riešenie na kurióznom mieste, píše The Economist.

Podľa Traversa by chobotnice mohli priniesť spásu tým, ktorí sa boja ihiel. Výskumník už predtým navrhol alternatívne metódy podávania liekov, napríklad kapsuly s miniatúrnou ihlou, ktorá liek dopraví do žalúdka. Keďže stena žalúdka je mimoriadne dobre prekrvená, liek sa môže týmto spôsobom ľahko vstrebať.

Problémom je, že hoci sa dá použiť, nie je taká spoľahlivá ako tradičná vakcína. Aby injekčná striekačka správne podala liek, musí byť takmer kolmo na tkanivo. To platí rovnako pre injekcie podávané do ramena ako pre ihly zavedené do črevnej sliznice. Zatiaľ čo však prvé môže lekár kontrolovať, druhé je veľkou výzvou.

Tu prichádzajú na rad polypy. Traverso sa domnieva, že schopnosť živočíchov vytláčať zo seba atrament a vodu veľkou silou by im mohla umožniť replikovať metódu a dodať liek do steny žalúdka podobným spôsobom. Tým sa eliminuje potreba umiestniť ihlu pod správnym uhlom.

V spolupráci s farmaceutickou spoločnosťou Novo Nordisk, Bostonskou nemocnicou a Kráľovským technologickým inštitútom v Štokholme odborník vyvinul pružinové zariadenie, ktoré vysokou rýchlosťou vystreľuje liek zo seba cez svoje dýzy.

Vedci testovali zariadenie na žalúdkoch moriek a ošípaných a zistili, že zelené farbivo bolo schopné preniknúť do žalúdočného tkaniva aj vtedy, keď bol uhol dopadu menší ako 70 stupňov. Potom sa testovali dve rôzne zariadenia: jedno bolo guľové a druhé zariadenie v tvare valca. Prvým bol valec, druhým valec, ktorý uvoľňoval liečivo v žalúdku a druhým v pažeráku. Podľa článku uverejneného v magazíne Nature sa v rámci experimentu podarilo dopraviť lieky do žalúdka, pažeráka a čreva u živých ošípaných.

Na ľuďoch zatiaľ testované neboli, ale vedci dúfajú, že sa im to čoskoro podarí.

Súvisiace články