Jasno
Bratislava
Elvíra
21.11.2024
Obrovský objav: Vieme, čo robí červené mäso karcinogénnym
Zdielať na

Obrovský objav: Vieme, čo robí červené mäso karcinogénnym

Pozrite si tiež archívne video o náraste rakoviny v Európe.

Vedci z Národného onkologického centra v Singapure zistili, že za vznik rakoviny hrubého čreva je zodpovedná bielkovina v červenom mäse. Dobrou správou je, že ich zistenia uľahčia vývoj liečby.

Už dlho existujú dôkazy o tom, že červené mäso môže zvyšovať riziko vzniku niektorých typov rakoviny. Doteraz sa však nenašiel žiadny mechanizmus, ktorý by vysvetľoval túto súvislosť.

Prelomový objav sa teraz podaril výskumníkom z Národného onkologického centra v Singapure, ktorí zistili, prečo nadmerná konzumácia červeného mäsa môže viesť k rakovine hrubého čreva a konečníka, tretej najčastejšej rakovine.

Podľa štúdie uverejnenej vo vedeckom magazíne Cancer Discovery výskumníci použili na svoje skúmanie čerstvé vzorky kolorektálneho karcinómu. Zistili, že bielkovina v červenom mäse nazývaná pyrín aktivuje v tele enzým telomerázu. Tento proteín je zrejme zodpovedný za vznik rakoviny.

New Atlas vysvetľuje, že teloméry sú malé „čiapočky“ na konci chromozómov, ktoré sa skladajú zo sekvencií DNA a proteínov a sú nevyhnutné pre delenie buniek. Tieto teloméry sa skracujú pri každom delení buniek, až sa nakoniec skrátia natoľko, že bunky nie sú schopné ďalšieho delenia - a tkanivá starnú. Tu nastupuje telomeráza - enzým, ktorý dokáže teloméry obnoviť a obnoviť delenie buniek.

Ak sa však bunka začne nekontrolovane deliť a prekročí svoje prirodzené účinky, môže to spôsobiť vznik rakovinového ochorenia. V dôsledku mnohých delení majú rakovinové bunky nakoniec veľmi krátke teloméry, ktoré im znemožňujú chrániť svoje chromozómy. Aby sa bunky vyhli istej smrti, začnú produkovať telomerázu, aby mohli pokračovať v raste a delení a stali sa prakticky nesmrteľnými.

Stručne povedané, vedci zistili, že pyrín v červenom mäse reaktivuje telomerázu v bunkách rakoviny hrubého čreva, čím pomáha nádorovým bunkám rásť.

Dobrou správou je, že odhalením súvislosti medzi červeným mäsom a rakovinou vedci zároveň zistili, ako by tomu mohli zabrániť - ide o cielené pôsobenie na pyrín a zabránenie jeho naviazaniu, uvádza BGR. To by mohlo v budúcnosti viesť k vývoju nových protirakovinových liekov.

Súvisiace články