Farby vidíme rôzne: Overte si to pomocou testu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si tiež archívne video o tom, ako je to s vodičákom u farboslepých.
Možno mnohým doteraz nebolo jasné, že každý z nás vidí farby trochu inak, čo znamená, že svet je pre nás odlišný. Otestujte sa!
Ľudské oko dokáže reprodukovať (prenášať do mozgu) bohatstvo farieb vo svete okolo nás v pomerne širokom spektre. Odvráťme teraz pozornosť od problému farboslepoty, ktorý v rôznej miere postihuje 4 percentá z nás.
Naše oči majú dva typy buniek vnímajúcich svetlo. Tyčinky nám umožňujú vnímať zmeny intenzity svetla (užitočná schopnosť za súmraku a v noci), zatiaľ čo čapíky sú zodpovedné za rozpoznávanie farieb. Niektoré ich typy reagujú na modré svetlo, iné na zelené, zatiaľ čo tretí typ reaguje na červené svetlo, ktoré súvisí s vlnovou dĺžkou.
Možno nie je každému jasné, že každú farbu vnímajú rôzni ľudia v podstate inak. Nikto z nášho druhu nedokáže vnímať kratšie vlny (UV) a dlhšie vlny (infračervené), počas evolúcie sme to nepotrebovali.
Rozdiel vo farebnom videní sa dá overiť jednoduchým „klikacím“ testom. Na stránke dole stačí identifikovať farby zobrazené ako pozadie ako modré alebo zelené. Potom sa vám zobrazia výsledky, ktoré sú určite poučné:
V niektorých jazykoch je modrá iba variantom zelenej, čiže má „podradnú“ úlohu. Vedci zistili, že ľudia žijúci v severných zemepisných šírkach rozlišujú rôzne typy modrej, zatiaľ čo u tropických národov sú zelená a modrá takmer identické, čo súvisí s množstvom UV-B žiarenia, ktorému sú tamojší ľudia vystavení.
Je fascinujúce, že aj jazyk, ktorým hovoríme, ovplyvňuje naše farebné videnie: