Zatiahnuté
15°
Bratislava
Zita
2.4.2025
Podviedli ste partnera v erotickom sne? Mozog vie, čo robí!
Zdielať na

Podviedli ste partnera v erotickom sne? Mozog vie, čo robí!

dreaming

Zdroj: FreePik

Sny sú pre mnohých len zvláštne nočné dobrodružstvá, ktoré po prebudení často vyšumia do zabudnutia. Pre uznávaného neurochirurga Rahula Jandiala však predstavujú niečo oveľa hlbšie – okno do duševného aj fyzického zdravia človeka. Vo svojej novej knihe tvrdí, že sny by sa mali stať legitímnou súčasťou lekárskych vyšetrení, pretože môžu signalizovať aj začínajúce neurologické ochorenia.

Snívanie je dôležitejšie než samotný spánok

„Sny nie sú len vedľajším produktom spánku – sú jeho jadrom,“ hovorí Jandial. Počas REM fázy, v ktorej najintenzívnejšie snívame, sa náš mozog nachádza v špecifickom režime: vypína sa logické myslenie, aktivujú sa emócie a predstavivosť. Naše telo je dočasne paralyzované (aby sme sa počas snov fyzicky nehýbali), no mozog pracuje naplno.

Táto fáza je podľa vedca kľúčová nielen pre spracovanie emócií, ale aj pre duševnú hygienu a kognitívnu rovnováhu. Dlhodobé potláčanie snov alebo narušený REM spánok môže mať negatívny vplyv na psychiku.

Sny ako nástroj včasnej diagnostiky

Jandial vyzýva lekárov, aby sa pacientov pýtali na kvalitu ich snov – najmä pri podozreniach na neurologické ochorenia. Zmeny v snovom obsahu alebo v schopnosti snívať môžu byť prvým varovným príznakom Alzheimerovej choroby, disociatívnych porúch či dokonca schizofrénie. Snívanie je úzko prepojené s fungovaním hippocampu a iných mozgových štruktúr, ktoré sa pri týchto ochoreniach menia ako prvé.

Erotické sny? Nehanbite sa za ne

Nezabúda ani na tému erotických snov, ktorá je často tabuizovaná. „Sú úplne prirodzené,“ tvrdí. „Mozog si prostredníctvom nich trénuje blízkosť, túžbu, ale aj emocionálne väzby.“ Podľa neho nie je dôvod ich potláčať alebo sa za ne hanbiť – naopak, môžu byť dôležitým ventilom pre psychickú pohodu.

Sny ako mapa nášho vnútra

Jandialov pohľad na sny prináša nové svetlo do debaty medzi neurovedou, psychológiou a medicínou. Sny vníma ako „mentálne zrkadlo“, ktoré odráža nielen naše obavy a túžby, ale aj zmeny v mozgu. Či už ide o banálny sen o meškajúcom vlaku, alebo intenzívne nočné prežívanie, každé snívanie nesie osobný význam a neurobiologickú stopu.

Preto by sme sa ich nemali snažiť potláčať alebo ignorovať. Naopak – počúvať ich a rozumieť im môže byť cestou k lepšiemu duševnému zdraviu, a možno aj k včasnej prevencii závažných diagnóz.

;

Súvisiace články