Zatiahnuté
10°
Bratislava
Benjamín
31.3.2025
Rastú nám uši a nos celý život? Odpoveď vás možno prekvapí
Zdielať na

Rastú nám uši a nos celý život? Odpoveď vás možno prekvapí

beautiful-woman-face-portrait-close-up

Zdroj: FreePik

Už ste si všimli, že starší ľudia mávajú často väčšie a výraznejšie uši či nosy? Nie je to len optický klam – ide o fyzickú realitu, ktorá má svoje jasné biologické vysvetlenie. No neznamená to, že by nos a uši rástli rovnako ako napríklad vlasy či nechty.

Čo je za tým?

Na rozdiel od kostí, ktoré prestávajú rásť po puberte, nos a uši sú tvorené chrupavkou – pružným tkanivom, ktoré sa vekom mení. Po štyridsiatke začína chrupavka strácať pevnosť a elasticitu, a keďže je z veľkej časti zložená z kolagénu, ktorý s pribúdajúcimi rokmi degraduje, dochádza k „vyťahovaniu“ týchto častí tváre smerom nadol.

Okrem toho hrá dôležitú úlohu aj gravitácia – tá si s ušami a nosom robí, čo chce. Tkanivá povolia, koža sa stenčí a natiahne, takže napríklad ušné lalôčiky sú v starobe zreteľne dlhšie.

​Je to skutočný rast?

Nie úplne. Hovoríme skôr o deformácii a zmene tvaru, nie o aktívnom bunkovom raste. Napriek tomu výsledný efekt na tvári pôsobí ako „rast“. Zmeny sú síce pomalé a nenápadné, ale časom sa nahromadia a stanú sa výraznými.

Zaujímavosti na záver:

  • Vedci odhadujú, že uši môžu počas života narásť v priemere o 2 až 3 milimetre za dekádu.
  • Tento jav je viditeľný u mužov aj žien, no u mužov môže byť nápadnejší kvôli väčším ušným lalôčikom.
  • Niektorí chirurgovia sa dokonca špecializujú na korekcie ušných lalôčikov alebo nosa práve u starších pacientov.

Takže áno – nos a uši sa menia po celý život. Nie preto, že by rástli ako strom, ale preto, že starnú ako zvyšok nášho tela.

Súvisiace články