Polojasno
Bratislava
Alena
27.3.2025
Mobilné telefóny: Prečo deti strácajú schopnosť orientácie?
Zdielať na

Mobilné telefóny: Prečo deti strácajú schopnosť orientácie?

Pozrite si tiež archívne video o školákoch bez mobilov.

Mobilné telefóny a GPS nám poskytujú obrovské výhody, no ich nadmerné používanie môže mať aj nežiaduce dôsledky, ktoré ovplyvňujú dokonca aj náš mozog.

Dnešné deti, vyrastajúce v digitálnom svete, budú pravdepodobne prvou generáciou, ktorá nebude vedieť, čo znamená "stratiť sa". Keď niekam idú, stačí im pohľad na displej mobilu, ktorý im povie, kam majú ísť – či už doprava alebo doľava. Týmto spôsobom si však nevyvíjajú kľúčovú schopnosť orientácie, ktorá bola ešte donedávna nevyhnutnou súčasťou prežitia.

Hoci orientačná schopnosť nie je vrodená, jej vývoj závisí od časti mozgu zvanej hipokampus. Pred pár rokmi vedci skúmali londýnskych taxikárov, ktorí ešte pred zavedením GPS zariadení poznali mapu mesta naspamäť. Dokázali nájsť najkratšiu cestu kamkoľvek len vďaka svojej pamäti. Po zavedení GPS sa však ukázalo, že hipokampus týchto vodičov sa začal zmenšovať, pretože už nebolo potrebné pamätať si toľko informácií.

Tento proces môže začať už v detstve. Deti vyrastajúce v mestských oblastiach zriedka vidia východ alebo západ slnka a často nevedia určiť severnú či južnú stranu. Ak sa ich opýtame, kde je sever, deti – a dokonca aj dospievajúci – budú mať problém odpovedať. Nevedia sa orientovať ani na jednoduchých uliciach, a tak radšej siahnu po svojom telefóne, aby im povedal, kam ísť.

Výsledkom je, že naša schopnosť orientácie sa postupne zhoršuje, a spolu s ňou aj mnohé ďalšie mentálne funkcie. Okrem toho, že už neprechádzame dlhé vzdialenosti pešo ako kedysi, žijeme v "digitálnom väzení", kde sa deti čoraz menej pohybujú vonku, čo negatívne ovplyvňuje ich fyzické aj duševné zdravie.

Naše deti už nevnímajú okolie tak, ako my. Namiesto toho sa spoliehajú na mobilnú aplikáciu, ktorá im ukáže cestu. Tento spôsob orientácie je síce pohodlný, no zároveň predstavuje hrozbu pre ich navigačné schopnosti a súkromie. Kým prezeráme mapy na telefóne, o našich pohyboch a aktivitách sa zbierajú údaje, ktoré sú následne ukladané v databázach po celom svete.

Zatiaľ čo technologické pokroky prinášajú pohodlie, musíme sa zamyslieť nad ich dlhodobými dôsledkami na našu schopnosť orientácie a osobnú slobodu.

Súvisiace články