Obria snehová vločka: Veľká ako pizza či basketbalová lopta
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
Rekordná snehová vločka mala veľkosť basketbalovej lopty alebo obrovskej pizze.
Každú zimu nastane veľké vzrušenie, keď napadne prvý sneh, tento rok sa tak stalo 22. novembra. Deti sa tešili, účastníci cestnej premávky možno menej, ale je dobré vedieť, že napriek globálnemu otepľovaniu sa stále môžeme z času na čas tešiť z bielej prikrývky pokrývajúcej krajinu.
A tu sa môžeme na chvíľu zastaviť, pretože sneh nie je biely, ako ho vnímame my, ale bezfarebný. K vysvetleniu sa dostaneme o chvíľu, ale najprv si predstavíme najväčšiu zdokumentovanú snehovú vločku, ktorá je veľká ako pizza alebo basketbalová lopta.
Už dlho vieme, že každá snehová vločka vykazuje pri podrobnom skúmaní iný vzor. Pochybovači tvrdia, že sa to nedá dokázať, pretože nikto nikdy nevidel všetky, a len málokto videl snehovú vločku, ktorá pristála v januári 1887 neďaleko Fort Keogh v Montane. Snehová vločka mala priemer 38 cm.
Šťastnými svedkami boli členovia skupiny miestnych farmárov. Gigantickú snehovú vločku prvýkrát oficiálne opísal meteorológ W. J. Humphreys, významný člen Americkej meteorologickej spoločnosti.
Koncom 19. storočia však neexistoval fotoaparát, ktorý by tento moment zachytil, a jednou z negatívnych vlastností snehových vločiek je, že sa rýchlo topia. Táto udalosť teda zostáva kontroverzná, ale napriek tomu je to najčastejšie citovaný záznam.
Ak nie najväčšia snehová vločka, tak najväčšie sneženie je oficiálne zdokumentované. Mimoriadne sneženie v meste Capracotta v Taliansku v marci 2015 spôsobilo vážne narušenia. Len za 24 hodín napadlo 256 cm snehu, čo je rekord nielen na miestnej, ale aj medzinárodnej úrovni.
Snehové pluhy boli usilovne v práci a cesty sa stali neprejazdnými. Obrovská snehová nádielka na istý čas odrezala obec od okolitého sveta a skomplikovala ju aj skutočnosť, že pod ťarchou snehu popadali stromy na stĺpy elektrického vedenia a na viacerých miestach vypadol elektrický prúd.
Rekordná snehová nádielka spôsobila, že mnohí ľudia nemohli opustiť svoje domovy, ktorých dvere a okná boli zablokované náhlym pádom. Tí, ktorí sa mohli dostať von, sa snažili vyhrabať spod snehu susedov.
Prečo vnímame sneh ako biely, keď je v skutočnosti bezfarebný?
Kryštáliky snehu sú krásne, ale majú zložitý, nepravidelný tvar a obsahujú malé vzduchové vrecká, ktoré padajú na seba. Keď na tieto kryštáliky dopadá svetlo, ich povrch a vnútorná štruktúra lámu a odrážajú svetlo viacerými spôsobmi.
Tento rozptyl pôsobí rovnomerne na všetky farby svetla, t. j. na všetky vlnové dĺžky, a keď je to tak, oko ho vníma ako biele. Keď sa však sneh roztopí, tieto vzduchové vrecká zmiznú a od tej chvíle vidíme roztopený sneh, čiže vodu, ako bezfarebný.