Jasno
Bratislava
Klaudia
17.11.2024
Senzačný objav na Sibíri: Mláďa šabľozubého tigra z permafrostu
Zdielať na

Senzačný objav na Sibíri: Mláďa šabľozubého tigra z permafrostu

Zdroj: FreePik

Takýto dobre zachovaný exemplár sa ešte nikdy predtým neobjavil.

Ruskí vedci oznámili, že tím vedcov po prvýkrát v histórii vykopal z permafrostu na Sibíri mumifikované pozostatky mladého šabľozubého tigra. Objav je obzvlášť senzačný vzhľadom na to, že zviera je staré viac ako 35 tisíc rokov, ale prežilo vo výnimočne dobrom stave vďaka neustálym teplotám pod bodom mrazu: jeho srsť, hlava, trup a končatiny sa našli neporušené.

Dospelý exemplár tohto druhu (latinsky Homotherium latidens) sa našiel v roku 2020, ale tento je lepšie zachovaný a je prvým exemplárom mláďaťa. Kliknutím TU si môžete pozrieť fotografie.

Vedci z Ruskej akadémie vied vo svojom článku o objave uviedli: „Prvýkrát v histórii paleontológie sa nám podarilo preskúmať vzhľad vyhynutého cicavca, ktorý nemá v modernej faune obdobu.“

Štúdie naznačujú, že objavený mladý exemplár mal v čase smrti len tri týždne a že jeho nízky vek znamenal, že sa u neho ešte nevyvinuli mimoriadne dlhé horné kly, ktoré tento vyhynutý druh preslávili.

Objav je mimoriadne významný, pretože vedci sa už dlho snažia rekonštruovať vzhľad šabľozubých tigrov a tvrdia, že tento novoobjavený exemplár by mohol poskytnúť neoceniteľné informácie na lepšie pochopenie tohto vyhynutého druhu.

Vedci tiež poznamenali, že mláďa vykazuje významné rozdiely od dnešného mláďaťa leva v podobnom veku. Šabľozubý tiger mal „nezvyčajný“ tvar nosa, veľký ústny otvor, malé uši, predĺžené predné končatiny, hrubý, silný krk a tmavú srsť, typickú pre jeho adaptáciu na chladné podnebie.

Video z nálezu:

Súvisiace články