Ohromujúci objav: Tehotenský test starovekých Egypťaniek
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
Už v staroveku sa rodiny zaujímali o to, či je žena v požehnanom stave, a to ešte predtým, ako sa objavili viditeľné fyzické príznaky. A v dvoch tretinách prípadov vedeli dať presnú odpoveď.
Už v starovekom Egypte bolo narodenie dieťaťa veľkým požehnaním. V tom čase to bolo, samozrejme, ešte nebezpečnejšie - pre matky aj deti - kvôli menej rozvinutej lekárskej starostlivosti.
Tehotné a rodiace ženy sa modlili o pomoc k božstvu Taweret (Tauret), postave s telom hrocha a hlavou krokodíla stojaceho na levích labách. Často tiež nosili amulety, náhrdelníky a náramky s vyobrazením Tawereta.
Napriek tomu bola úmrtnosť matiek aj novorodencov veľmi vysoká. Nezáležalo ani na veku (mnohé rodili v tínedžerskom veku), ani na spoločenskom postavení; dokonca aj kráľovná mohla zomrieť na infekciu alebo komplikácie.
Zaujímavým „vynálezom“ starovekého Egypta bol tehotenský test. V súčasnosti je to bežná pomôcka a súčasné testy sú založené na meraní hormónu HCG a môžu poskytnúť presné výsledky už 8-10 dní po počatí.
Pred mnohými tisíckami rokov to tak, samozrejme, nebolo, hoci spôsob ich fungovania bol - prekvapivo - vlastne podobný. Napríklad egyptské ženy sa museli vymočiť na vrecko jačmeňa a vrecko pšenice a potom už len čakať na výsledok.
Ak niektorá z plodín vyklíčila, znamenalo to tehotenstvo. Že to všetko boli len povery? Vôbec nie, pretože takto dokázali predpovedať príchod dieťaťa so 70 percentnou presnosťou. Na túto ohromujúcu mieru existuje vedecké vysvetlenie.
Počas tehotenstva hladina estrogénu, ktorý produkuje placenta, u ženy prudko stúpa a môže byť až desaťnásobne vyššia ako normálne. Tento pohlavný hormón pomáha aj rastlinám klíčiť, takže riešenie s vrecúškom nie je až také prehnané.
Podľa papyrusu zo 14. storočia pred naším letopočtom, ak vyklíči jačmeň, narodí sa chlapec, a ak vyklíči pšenica, narodí sa dievča. Nemá to však žiadny vedecký základ, pravdepodobne je to založené na pozorovaní a je veľká pravdepodobnosť, že by to mohla byť pravda.
Takto strávil deň staroegyptský lekár: