Skoro jasno
Bratislava
Otília
12.12.2024
Legenda Halloweenu: Tekvica nesie meno po opitom kováčovi
Zdielať na

Legenda Halloweenu: Tekvica nesie meno po opitom kováčovi

Pozrite si tiež archívne video o halloweenskej nálade.

Na Halloween sa deti prezlečú do kostýmov a chodia po okolí na lov sladkostí (alebo ak žiadne nedostanú, oklamú obyvateľa domu). Predtým si tiež vyrobia tekvicové lampáše a do žltých tekvíc vyrežú rôzne strašidelné chrapľavé tváre. Odkiaľ sa vzal tento americký zvyk, ktorý sa dnes šíri po celom svete?

Tento zvyk má pôvod v niekoľkých rôznych sviatkoch, niektorých pohanských a niektorých kresťanských. So šírením kresťanstva sa kresťanské zvyky prispôsobili pohanským sviatkom, a tak sa Deň všetkých svätých prispôsobil keltskému Novému roku. Pápež Gregor IV. presunul sviatok svätých na 1. november v roku 835.

Celá tradícia siaha až k starým Rimanom, pričom na jej vývoj mali vplyv Pompona, bohyňa ovocia, a Feralia, deň spomienky na mŕtvych. Keď Rimania dobyli Britské ostrovy, niektoré ich zvyky sa stali súčasťou zvykov miestnych obyvateľov. Dátumy sviatkov sa mohli líšiť, ale podobné zvyky sa časom spojili.

Kelti oslavovali Nový rok 1. novembra, v deň, keď sa predpokladalo, že hranice medzi svetom mŕtvych a posmrtným životom zmiznú a mŕtvi budú môcť voľne chodiť medzi živými. Niektorí ľudia chodili od domu k domu a spievali piesne, aby za odmenu odohnali zlých duchov. V iných krajinách to boli najmä chudobné deti, ktoré chodili po domoch a modlili sa za mŕtvych, pričom dostávali aj koláče a platbu.

Podľa pohanskej tradície mohli mŕtvi pred odchodom zo zeme živých pomstiť svoje krivdy na svojich nepriateľoch. Aby ich nikto nespoznal, ľudia sa obliekali do kostýmov a nosili masky.

Ostatné rodiny sa zhromažďovali okolo ohňa a rozprávali si strašidelné príbehy. Dôležitým symbolom sviatku je lampáš z tekvice, pretože v túto noc bolo zakázané chodiť na cesty. Každý, kto tak urobil, bol chránený pred zlými duchmi lampášom. Podľa iných zdrojov symbolizoval lampáš duše mŕtvych, ale v niektorých krajinách sa v miestnostiach nechávali horieť sviečky, aby mŕtvi mohli nájsť svoj pozemský domov.

Existujú aj ďalšie legendy o svietiacej tekvici, v angličtine známej ako Jack O'Lantern. Podľa legendy bol Jack opitý kováč, ktorý oklamal diabla (existuje mnoho verzií, ako oklamal diabla). Diabol ho po smrti odmietol pustiť do pekla, ale Jack nemohol ísť do neba pre svoju opitosť. Zostal teda medzi dvoma svetmi, ale poprosil diabla o lampáš, aby aspoň videl na cestu počas svojho večného putovania.

Časom sa Halloween stal anglosaským sviatkom, na ktorý sa v Európe zabudlo. V Spojených štátoch sa v tento deň konajú maškarné sprievody a párty. V posledných rokoch sa začal vracať do Európy, ale to skôr vďaka filmom a priemyslu, ktorý sa na ňom usídlil.

Súvisiace články