Oblačno
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Desivý objav na dne oceánu ohromil vedcov
Zdielať na
Chill

Desivý objav na dne oceánu ohromil vedcov

Zdroj: Unsplash

Mariánska priekopa na dne Tichého oceánu je najhlbším miestom na Zemi, pričom jej najhlbšie miesta dosahujú takmer 11 tisíc metrov. Napriek tomu, že ide o extrémne chladné a tmavé hlbokomorské prostredie, možno tu nájsť život vrátane vírusov.

Min Wang, výskumník z Oceánskej univerzity v Číne, nedávno uverejnil v magazíne Microbiology Spectrum článok, v ktorom spolu s medzinárodným tímom výskumníkov informuje o objavení nového vírusu, ktorý bol získaný z hĺbky 8 900 metrov. Ide o bakteriofág, vírus, ktorý infikuje a replikuje sa v baktériách. Znie to desivo, ale v skutočnosti je to celkom bežné.

"Podľa našich najlepších vedomostí ide o najhlbšie známy izolovaný bakteriofág vo svetovom oceáne."

- povedal Wang, ktorý sa so svojím tímom zameriava na výskum mikrobiálneho života v najextrémnejších prostrediach Zeme. Novoobjavený fág infikuje baktérie patriace do čeľade Halomonas filum, čo je rodina baktérií, ktoré sa často vyskytujú v hlbokomorských sedimentoch a hydrotermálnych prieduchoch, gejzírom podobných otvoroch na morskom dne, ktorými prúdi horúca voda. Wang povedal, že analýza genetického materiálu vírusu, ktorú skupina vykonala, naznačuje, že v hlbokom oceáne existuje doteraz neznáma rodina vírusov.

Nový objav poskytuje ešte hlbší pohľad na rozmanitosť, evolúciu a genomické vlastnosti hlbokomorských fágov a interakcie fág-hostiteľ. Vo svojej predchádzajúcej práci výskumníci použili metagenomickú analýzu na štúdium vírusov, ktoré infikujú baktérie v morskom rade Oceanospirallales, kam patrí aj Halomonas.

V rámci novej štúdie Wangov tím hľadal vírusy z bakteriálnych kmeňov, ktoré zozbieral a izoloval Yu-Zhong Zhang, tiež výskumník na Oceánskej univerzite v Číne. Zhang študuje vlastnosti mikrobiálneho života v extrémnych prostrediach vrátane Arktídy a Mariánskej priekopy.

Genomická analýza nového vírusu, identifikovaného ako vB_HmeY_H4907, naznačuje, že je rozšírený v oceáne a má podobnú štruktúru ako jeho hostiteľ. Wang hovorí, že štúdia poukazuje na nové otázky a oblasti výskumu, ktoré sa zameriavajú na stratégie prežitia vírusov v extrémnych, izolovaných prostrediach a na to, ako sa vyvíjajú spolu so svojimi hostiteľmi.

Nový vírus je lyzogénny, čo znamená, že vstupuje do hostiteľskej bunky a replikuje sa v nej, zvyčajne bez toho, aby bakteriálnu bunku usmrtil. Pri delení bunky sa genetický materiál vírusu kopíruje a odovzdáva ďalej. Wong a jeho tím hľadajú ďalšie nové vírusy v extrémnych lokalitách, pretože im to pomôže lepšie pochopiť rozmanitý svet virosféry. Ako povedal:

"Extrémne prostredia ponúkajú optimálnu príležitosť na objavovanie nových vírusov."

Súvisiace články