Najosamelejšie miesto na Zemi skrýva desivé tajomstvo!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
V nekonečných vodách južného Tichého oceánu sa nachádza miesto tak vzdialené od akejkoľvek pevniny, že jeho osamelosť je takmer nepredstaviteľná. Tento bod, známy ako Bod Nemo, je zahalený rúškom tajomstva a fascinuje nielen vedcov, ale aj milovníkov záhad.
Čo je Bod Nemo?
Bod Nemo, oficiálne označovaný ako oceánsky pól nedostupnosti, je miesto na Zemi najvzdialenejšie od akejkoľvek pevniny. Nachádza sa na súradniciach 48°52.6′ južnej šírky a 123°23.6′ západnej dĺžky, približne 2 688 kilometrov od najbližších pevninských bodov: ostrova Ducie na severe, Motu Nui na severovýchode a ostrova Maher pri Antarktíde na juhu.
Pomenovanie podľa literárnej postavy
Názov "Nemo" pochádza z latinského slova pre "nikto" a odkazuje na kapitána Nema, fiktívnu postavu z románu Julesa Verna "Dvadsaťtisíc míľ pod morom". Toto pomenovanie zdôrazňuje izolovanosť a nedostupnosť tohto miesta.
Cintorín vesmírnych lodí
Vďaka svojej odľahlosti sa Bod Nemo stal ideálnym miestom pre kontrolované zániky vesmírnych objektov. Od roku 1971 tu bolo potopených takmer 300 vesmírnych zariadení, vrátane ruskej vesmírnej stanice Mir. NASA tiež plánuje ukončiť misiu Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) v roku 2031 práve v tejto oblasti.
Lovecraftova predpoveď: Mýtus o Cthulhu
Zaujímavé je, že ešte predtým, ako bol Bod Nemo oficiálne identifikovaný, spisovateľ H.P. Lovecraft vo svojej novele "Volanie Cthulhu" z roku 1928 opísal fiktívne mesto R'lyeh, ktoré sa nachádza v južnom Tichom oceáne na súradniciach 47°9′ južnej šírky a 126°43′ západnej dĺžky. Tieto súradnice sú len približne 330 kilometrov vzdialené od Bodu Nemo. V Lovecraftovom diele je R'lyeh miestom, kde spí prastarý boh Cthulhu, čakajúci na svoje prebudenie.
Záhadný zvuk "The Bloop"
V roku 1997 zaznamenali oceánografi v oblasti Bodu Nemo ultra-nízky frekvenčný zvuk, ktorý nazvali "The Bloop". Tento zvuk bol taký silný, že prevyšoval aj tie, ktoré vydávajú najväčšie známe morské tvory, ako sú modré veľryby. Hoci neskoršie analýzy naznačovali, že zdrojom zvuku mohlo byť lámanie antarktických ľadovcov, niektorí špekulovali o existencii obrovského, doposiaľ neznámeho morského tvora.
Mýtus a realita
Bod Nemo je miestom, kde sa stretáva veda s fikciou. Jeho izolovanosť a tajomné udalosti, ako je "The Bloop", podnecujú predstavivosť a vytvárajú priestor pre legendy o prastarých bytostiach a neznámych morských tvoroch. Či už ide o náhody alebo o dôkaz, že realita môže byť rovnako podivná ako fikcia, Bod Nemo zostáva jedným z najfascinujúcejších miest na našej planéte.