Zatiahnuté
Bratislava
Bibiána
2.12.2024
Umelá inteligencia oživuje neviditeľné historické poklady
Zdielať na

Umelá inteligencia oživuje neviditeľné historické poklady

Zdroj: FreePik

Japonskí vedci vyvinuli neurónovú sieť schopnú rekonštruovať reliéf, ktorý už nie je viditeľný. Zaujímavé je, že tento historický poklad existuje iba na starých čiernobielych fotografiách.

Reliéfy, čiže vyrezávané výtvory vystupujúce z povrchu, patria medzi umelecké diela s veľkou historickou a kultúrnou hodnotou. Nachádzajú sa na významných historických miestach po celom svete, no čas a poškodenia ich vzhľad často nenávratne zmenia. Moderné techniky 3D skenovania dokážu zachovať ich aktuálnu podobu, ale nedokážu vrátiť ich pôvodný vzhľad pred poškodením.

 Tím z Ritsumeikanskej univerzity v Japonsku využil umelú inteligenciu, aby tento problém prekonal. Ich výskum bol zameraný na reliéfy indonézskeho chrámu Borobudur, ktorý patrí medzi pamiatky UNESCO. Tieto reliéfy boli v minulosti zakryté kamennými stenami, ale predtým ich zachytili na čiernobielych fotografiách.

Ritsumeikan University

​Pomocou technológie neurónových sietí sa vedcom podarilo rekonštruovať reliéf na základe 134 rokov starej fotografie. Profesor Satoshi Tanaka vysvetľuje, že nový model vylepšil predchádzajúce prístupy zameraním sa na jemné detaily, ako sú tváre a dekorácie, čím sa podarilo dosiahnuť realistickejšiu rekonštrukciu.

Táto technológia otvára nové možnosti nielen pre archeológov, ale aj pre virtuálnu realitu a metaverzum, čím zachováva kultúrne dedičstvo pre budúce generácie. 

Súvisiace články