NATO vyvíja záložný internet cez vesmír pre núdzové situácie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si tiež archívne video o neúspešnom satelite.
NATO pracuje na systéme, ktorý má zabezpečiť prenos dát cez vesmír v prípade, že by bol narušený podmorský optický kábel. Technológia by mala ochrániť globálnu komunikáciu pred nehodami či sabotáži.
Hoci je dnes väčšina globálnej internetovej prevádzky závislá od podmorských optických káblov, ktoré prepájajú kontinenty, tieto káble sú pomerne zraniteľné. Každoročne dochádza k stovkám ich poškodení, a to buď náhodou pri rybolove, alebo potenciálnymi sabotážami. Aby sa predišlo strate spojenia v krízových situáciách, NATO investuje do nového projektu, ktorý počíta s prenosom dát cez vesmír.
Projekt, známy pod názvom HEIST (Hybrid Space/Submarine Architecture Ensuring Infosec of Telecommunications), kombinuje prenos cez podmorské káble a satelity vo vesmíre. Podobnú technológiu už úspešne využíva Starlink, ktorý dokázal svoju efektivitu napríklad počas konfliktu na Ukrajine. HEIST však kladie dôraz na nezávislosť od jedinej spoločnosti alebo osoby.
Podľa Nicolòa Boschettiho z Cornellovej univerzity je cieľom chrániť strategicky dôležité krajiny, ako napríklad Island, ktorý je spojený so svetom len štyrmi podmorskými káblami. Ak by došlo k ich poškodeniu, krajina by ostala úplne odrezaná.
Greg Falco, ďalší expert z Cornellovej univerzity, uviedol, že technológie potrebné na realizáciu projektu už existujú – teraz je výzvou ich spojiť do funkčného systému. Testovanie jednotlivých komponentov má prebehnúť už v roku 2025, pričom funkčný prototyp by mohol byť dokončený o dva roky neskôr.
Tento systém by mohol predstavovať revolúciu v bezpečnosti internetovej infraštruktúry a zmierniť zraniteľnosť globálnej komunikácie.