Najväčšia migrácia satelitov v histórii: Čo ju spustilo?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si tiež archívne video o silnej slnečnej erupcii.
Po májovej geomagnetickej búrke nastal nečakaný „hromadný presun“ satelitov, čo vzbudilo vážne obavy.
Obrovská geomagnetická búrka, ktorá zasiahla Zem v máji, významne ovplyvnila satelity na nízkej obežnej dráhe Zeme. Až teraz však vyšlo najavo, čo presne sa stalo.
Slnko funguje v 11-ročných cykloch aktivity a od začiatku meraní sa nachádzame v 25. cykle. Aktuálne je Slnko na vrchole svojho cyklu, čo znamená, že v tomto období dochádza k najväčšiemu počtu a najsilnejším výbuchom na jeho povrchu. Tento rok už nastalo viacero takýchto udalostí.
Výbuchy majú významný vplyv na satelity obiehajúce na nízkej obežnej dráhe Zeme. Tento rok Zem zažila dve geomagnetické búrky, ktoré ovplyvnili dráhy satelitov. V dôsledku toho začali satelity „hromadne migrovať“. O tomto jave hovoril William Parker, výskumník z Massachusettského technologického inštitútu (MIT), na výročnej konferencii Americkej geofyzikálnej únie (AGU).
Podľa správy SpaceNews Parker uviedol, že geomagnetická búrka z mája, zaradená do kategórie G5, významne zvýšila hustotu atmosféry na nízkej obežnej dráhe, čo ovplyvnilo tam obiehajúce satelity. Najviac to zasiahlo satelitnú internetovú sieť Starlink od SpaceX, ktorá má približne 6700 satelitov.
SpaceX v tom čase zaznamenal „chyby v pozícii“ až o 20 kilometrov. Parker upozorňuje, že pri takejto nepresnosti je nemožné spoľahlivo predchádzať zrážkam. Satelity sú totiž monitorované, aby sa minimalizovalo riziko kolízie, no aj malé odchýlky zvyšujú riziko nehôd.
Ako dopĺňa Gizmodo, po vrchole geomagnetickej búrky sa niektoré satelity automaticky vrátili na svoju pôvodnú obežnú výšku. Podľa Parkera po tejto búrke vykonalo približne 5000 satelitov manévre na zvýšenie výšky svojej dráhy.
Ide o polovicu všetkých aktívnych satelitov, ktoré začali manévrovať súčasne. Parker to označil za „najväčšiu hromadnú migráciu v histórii“. Tieto manévre navyše sťažujú predpoveď presnej polohy jednotlivých satelitov, čo ešte viac zvyšuje riziko kolízie.
Vedci pracujú na lepšom pochopení správania Slnka, aby mohli presnejšie predpovedať geomagnetické búrky. Tieto predpovede by pomohli prevádzkovateľom satelitov pripraviť sa na podobné udalosti. Zrážka dvoch satelitov by totiž mohla mať katastrofálne následky.