Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Zora
22.1.2025
Smart hodinky: Tikajúca bomba na vašom zápästí?
Zdielať na

Smart hodinky: Tikajúca bomba na vašom zápästí?

Pozrite si tiež archívne video o hodinkách, ktoré zachraňujú život.

Vedci varujú pred vážnym rizikom pri nosení smart hodiniek

Popruhy smart hodiniek a fitness náramkov obsahujú nebezpečné množstvo takzvaných „večných chemikálií“, ktoré sa podľa nedávneho výskumu môžu vstrebávať cez pokožku.

Inteligentné hodinky sa stali veľmi populárnymi nielen kvôli zobrazovaniu notifikácií a iným užitočným funkciám, ale aj ako nástroje na monitorovanie kondície a zdravia. Avšak nové zistenia naznačujú, že práve tieto zariadenia môžu ohrozovať naše zdravie.

Vedci z Univerzity Notre Dame zistili, že popruhy smart hodiniek a fitness náramkov môžu obsahovať vysoké množstvá takzvaných „večných chemikálií“ (PFA), ktoré sa vstrebávajú cez pokožku. Tým sa do ľudského tela dostávajú potenciálne škodlivé látky.

Tím odborníkov analyzoval produkty 22 známych značiek, pričom hľadal nielen PFA, ale aj ďalšie chemické látky. V 15 prípadoch identifikovali prítomnosť PFA vo vyšších koncentráciách, ako je bežné pri spotrebných výrobkoch a odevoch.

Podľa denníka The Guardian zatiaľ nie je jasné, ako presne tieto chemikálie prenikajú cez pokožku, ale odborníci varujú, že dlhodobé nosenie náramkov, ktoré sú pevne pripevnené k zápästiu, môže mať negatívne dôsledky. 

Čo sú „večné chemikálie“?

PFA zahŕňajú až 15 tisíc rôznych zlúčenín, ktoré sa bežne používajú vo výrobkoch odolných voči vode a teplu. Svoje meno získali preto, že sa v prírode nerozkladajú a môžu sa hromadiť v organizme. Tieto látky sú spájané s rakovinou, zlyhaním obličiek a pečene, problémami imunitného systému a vrodenými chybami.

Vedci dokonca objavili koncentrácie PFA v náramkoch smart hodiniek porovnateľné s množstvami nájdenými v ochranných odevoch pre hasičov. Predpokladajú, že tieto chemikálie sa pridávajú do syntetického gumového materiálu, aby zabránili hromadeniu potu a nečistôt.

Výsledky štúdie, publikované v magazíne Environmental Science & Technology Letters, nešpecifikovali konkrétne značky ani modely zariadení obsahujúcich tieto nebezpečné látky.

Súvisiace články