Vesmírna sonda NASA sa neuveriteľne priblížila k Slnku
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
Sonda Parker americkej vesmírnej agentúry NASA sa v utorok priblížila k Slnku viac ako kedykoľvek predtým, a to rýchlosťou, akou sa to doteraz nepodarilo žiadnej inej ľudskej sonde.
Úlohou sondy Parker, ktorá bola vypustená v auguste 2018, je prehĺbiť vedecké poznatky o najbližšej hviezde k Zemi a pomôcť tak rozlúštiť slnečné búrky, ktoré môžu ovplyvniť komunikáciu na Zemi.
Sonda má v utorok o 12.53 h stredoeurópskeho času prejsť v rekordnej vzdialenosti 6,2 milióna kilometrov od povrchu Slnka. Na signál zo sondy si však výskumníci budú musieť počkať až do piatka, keďže počas približovania stratila kontakt so Slnkom.
„Toto je príklad odvážnej misie NASA, ktorej cieľom je urobiť niečo, čo ešte nikto nikdy neurobil, a odpovedať na dlho nezodpovedané otázky o vesmíre,“ uviedol vo vyhlásení Arik Posner, vedec z programu Parker Solar Probe.
„Žiadny objekt vyrobený človekom sa ešte nikdy nedostal tak blízko k hviezde, takže Parker sa vráti s údajmi zo skutočne neprebádaného územia,“ napísal na blogu NASA Nick Pinkine, riaditeľ prevádzky Laboratória aplikovanej fyziky Univerzity Johna Hopkinsa.
Pri približovaní k Slnku sa sonda pohybovala rýchlosťou približne 690 000 kilometrov za hodinu, teda rýchlejšie ako akýkoľvek iný človekom vytvorený objekt, čo je rýchlosť, ktorá by vzdialenosť Washington - Tokio prekonala za menej ako minútu.
Počas prieskumu je tepelný štít sondy vystavený extrémnym teplotám 870 - 930 stupňov Celzia - a vydrží až 1400 stupňov Celzia - ale vnútorné prístroje pracujú pri teplote blízkej izbovej - približne 29 stupňov Celzia -, pretože sonda skúma najvzdialenejšiu atmosféru Slnka, známu ako slnečná koróna.
Jedným z cieľov Parkerovej sondy je pochopiť, prečo je táto oblasť Slnka o 200 stupňov Celzia teplejšia ako samotný povrch hviezdy.
Vianočné priblíženie bude prvým z troch plánovaných rekordných pokusov, pričom ďalšie dva sa uskutočnia 22. marca 2025 a 19. júna 2025, keď sa Parker priblíži k Slnku na podobnú vzdialenosť.
Keď sa sonda v roku 2021 prvýkrát priblížila k atmosfére Slnka, odhalila nové detaily o okrajoch atmosféry a zozbierala detailné snímky slnečných erupcií viditeľných počas zatmení. Minulý rok sa Parker priblížil k Slnku na vzdialenosť 7 miliónov kilometrov.