Zatiahnuté
Bratislava
Henrieta
28.11.2024
NASA objavila skryté mesto pod grónskym ľadom
Zdielať na
Tech

NASA objavila skryté mesto pod grónskym ľadom

Pozrite si tiež archívne video o topiacich sa ľadovcoch.

NASA pri mapovaní grónskeho ľadovca našla na radarovom snímku niečo zvláštne. Ukázalo sa, že je to opustená vojenská základňa.

Podivný objav urobili vedci z NASA, keď v apríli 2024 prelietaval tím geodetov nad Grónskom. Snímky odhalili pozostatky skrytého mesta 30 metrov pod povrchom ľadovej pokrývky. Krátko nato sa ukázalo, že nejde o pozostatky starovekej civilizácie, ale o zariadenie z čias studenej vojny, informuje portál Interesting Engineering.

Podľa správy radar NASA odhalil základňu známu ako Camp Century, ktorú počas studenej vojny zriadila americká armáda. Je to celkom slušný výkon, keďže v tejto oblasti fúka vietor s rýchlosťou až 193 km/h a teplota dosahuje -57 stupňov Celzia. Napriek tomu, v jednotke sa nachádzalo 200 amerických vojakov.

Základňa zahŕňala 21 tunelov s celkovou dĺžkou 2 987 metrov. Tábor Century bol postavený v roku 1959. Oficiálne išlo o výskumný ústav, ale bol súčasťou tajného plánu s názvom Projekt Iceworm. V podstate išlo o spôsob uskladnenia jadrových rakiet pod ľadom, ktoré by sa mohli použiť pri prípadnom útoku proti Sovietskemu zväzu.

NASA

​Čoskoro sa ukázalo, že tento plán nie je realizovateľný, pretože ľad je taký dynamický a nestabilný, že znemožňuje uskladnenie jadrových zariadení. Základňa bola do roku 1967 demontovaná, pričom po nej zostalo 178 tisíc litrov rádioaktívneho odpadu. Ten je dodnes ukrytý pod ľadom.

Ďalšou zaujímavosťou základne je, že na jej napájanie bol nainštalovaný prvý prenosný jadrový reaktor na svete PM-2A. Camp Century však bola viac než len vojenská základňa. Vzorky pôdy, ktoré tu boli odobraté, odhalili, že Grónsko bolo kedysi bujným rajom s lesmi a mimoriadne rozmanitou divokou prírodou.

NASA to teraz objavila vďaka použitiu pokročilej radarovej technológie na skenovanie oblasti s cieľom zmapovať vrstvy ľadu a horniny na jeho podloží.

Podľa odborníkov sa zatiaľ netreba obávať, že by sa na povrch dostal rádioaktívny odpad, ale jeho prítomnosť predstavuje environmentálne riziko v dôsledku topenia ľadu.

Súvisiace články