Oblečenie ako skrytá hrozba: Toxíny, ktoré nosíme denne
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si tiež archívne video o triedení textilu.
V nových odevoch zakúpených v obchodoch môžu byť prítomné toxické látky, pričom textilný priemysel často používa metódy, ktoré sú v iných odvetviach zakázané.
Textilný priemysel predstavuje obrovskú záťaž pre životné prostredie. Stačí sa pozrieť na seba – ak práve nie sme nahí, všetko, čo máme na sebe, vzniklo procesom, ktorý poškodil vodné zdroje, prírodu a atmosféru. Na výrobu jedného bavlneného trička sa spotrebuje približne 2700 litrov vody, čo zodpovedá takmer 2,5-ročnej potrebe pitnej vody pre jedného človeka. Okrem toho sa používajú aj iné látky, ktoré môžu byť pre nás toxické.
Priemyselné procesy, ako sú výroba pohonných hmôt, chemické postreky v poľnohospodárstve alebo znečistenie oceánov, prispievajú k devastácii životného prostredia. Textilný priemysel však takisto zohráva významnú rolu – chemikálie, ako farbivá a pigmenty, sa často bez úpravy vypúšťajú do prírodných vôd. Textilný priemysel zodpovedá za 20 percent celosvetového znečistenia vody.
Žehlenie môže byť nenávidenou domácou činnosťou, a preto sa nekrčivé košele tešia mimoriadnej obľube. Ich výroba však zahŕňa formaldehyd, ktorý môže spôsobovať alergické reakcie, podráždenie kože a dýchacích ciest, pričom dlhodobý kontakt s ním je karcinogénny.
Ftaláty, nachádzajúce sa v elastických alebo lesklých látkach, môžu narušiť endokrinný systém, spôsobiť hormonálne poruchy či vývojové problémy, najmä u detí.
Ťažké kovy ako olovo, kadmium a ortuť môžu byť prítomné v ozdobách, zipsoch alebo farbách používaných pri výrobe oblečenia. Tieto látky môžu poškodiť nervový systém, pečeň či obličky.
Azo-farbivá a aromatické amíny používané pri výrobe syntetických textílií a pestrofarebného oblečenia môžu pri rozklade uvoľňovať karcinogénne látky, ktoré sú škodlivé pri kontakte s pokožkou alebo požití.
Hoci sa pravidlá pre výrobu plastov sprísnili, textilný priemysel sa mnohým obmedzeniam vyhol. Napríklad bisfenoly, ktoré môžu narušiť hormonálny systém, spôsobiť neplodnosť, rakovinu, obezitu alebo cukrovku, sú stále povolené pri výrobe detského oblečenia, hoci sú zakázané pri výrobe oblečenia pre hračky.