Polojasno
Bratislava
Elvíra
21.11.2024
Čo nás delí od 150-ročného života? Veda hľadá odpoveď
Zdielať na
Life

Čo nás delí od 150-ročného života? Veda hľadá odpoveď

Pozrite si tiež archívne video o recepte na dlhovekosť.

Existuje len jedna prekážka, ktorá bráni ľuďom dožiť sa 150 rokov, čo je maximálna dĺžka života.

S pokrokom lekárskej vedy sa priemerná dĺžka života neustále predlžuje. Ako dlho však môže tento trend pokračovať? Môžeme žiť večne? Ak nie, ako dlho sa dá posunúť maximálna dĺžka života? Existuje večná mladosť?

Starnutie je zložitý proces a nie je spôsobené jediným faktorom. Svoju úlohu zohrávajú aj genetické predispozície, faktory životného štýlu a náhodné udalosti. Rast a rozmnožovanie si vyžadujú energiu a bunky časom starnú a nemôžu sa ďalej deliť, čo vedie k starnutiu.

Existuje mnoho technológií proti starnutiu, ale ich účinnosť a vedľajšie účinky sú kontroverzné. Najjednoduchším spôsobom, ako zvýšiť dĺžku života, je zdravý životný štýl: vyvážená strava, pravidelný pohyb a nefajčenie. Tieto faktory môžu predĺžiť dĺžku života až o 14 rokov.

V posledných desaťročiach sa maximálna dĺžka života postupne predlžovala. Najstaršia osoba, ktorá kedy zomrela, Jeanne Calment, zomrela vo veku 122 rokov. Matematické modely naznačujú maximálnu očakávanú dĺžku života okolo 125 rokov, ale niektorí výskumníci predpovedajú vyššie hodnoty.

Niektorí sa domnievajú, že pochopením procesu starnutia by sa maximálna dĺžka života mohla predĺžiť na 150 rokov. Iní sa domnievajú, že hranica je neobmedzená. Skutočnosť je taká, že extrémna dĺžka života sa týka len veľmi malého počtu ľudí, pričom v tomto období je už riziko úmrtia extrémne vysoké. Položme si však otázku: Chcem naozaj žiť večne?

Dôležitejšie je udržať ľudí dlhšie zdravých a oddialiť nástup chorôb súvisiacich s vekom. Namiesto večného života by sme sa mali snažiť umožniť ľuďom žiť kvalitný a zmysluplný život čo najdlhšie. Ak sa nám to podarí, budeme môcť šťastne a včas opustiť túto nádhernú planétu.

Súvisiace články