Milujete slané jedlá? O toľkoto rokov budete kratšie žiť
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si tiež archívne video o zdravej strave v školských jedálňach.
Určite stojí za zamyslenie sa nad znížením spotreby soli.
Pravidelné solenie hotových jedál môže skrátiť život človeka o viac ako dva roky u mužov a o jeden a pol roka u žien
- to je záver novej štúdie zahŕňajúcej pol milióna Britov v strednom veku, ktorá ako prvá skúmala súvislosť medzi solením jedla a predčasnou smrťou. Štúdia skúmala len slanosť pripravovaného jedla, nie to, koľko korenia bolo do jedla pridaného počas varenia.
Autori štúdie definitívne nevylúčili ďalšie faktory, medzi ktoré patrí aj fakt, že konzumácia soli je zvyčajne charakteristická pre menej zdravý životný štýl, no ich výsledky aj tak podľa nich jednoznačne dokázali, že sa oplatí uvažovať o znížení príjmu soli.
Lu Qi, ktorý viedol výskum a je tiež profesorom na School of Public Health and Tropical Medicine na Tulane University v New Orleans, zdôraznil, že
ak ľudia aspoň v malej miere znížia príjem sodíka, napríklad tým, že jedlo na stole už nesolia alebo len veľmi málo, môže to priniesť značné zdravotné benefity, najmä v celospoločenskom meradle.
Vedúca výskumníčka Univerzity v Göteborgu, profesorka Annika Rosengren – ktorá sa na výskume nezúčastnila – zároveň zdôraznila, že soľ nemožno úplne vylúčiť zo stravy. Zdraví ľudia, ktorí jedia normálne množstvo soli, sa s príjmom soli príliš obávať nemusia, no ľudia so srdcovými chorobami by príjem soli zrejme mali znížiť, napríklad tak, že hotové jedlá nebudú prisolovať.