Prvý plávajúci hotel sveta stíhala jedna katastrofa za druhou: Skončil ako vrak v Severnej Kórei
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Hyundai Asian Corporation
Keď v roku 1988 otvoril reťazec Four Seasons hotel ukotvený na Veľkom bariérovom útese, referovali o slávnostnom ceremoniáli médiá z celého sveta. Išlo o vôbec prvú stavbu daného typu a zdalo sa, že „raj na mori“, ako bol hotel inzerovaný, snáď ani nemôže neuspieť. Turisti mali k dispozícii 200 izieb, nočné kluby, bary, reštaurácie, podmorské observatórium, tenisový kurt aj heliport. Hotel ale už od samého začiatku stíhala jedna katastrofa za druhou.
Luxusný rezort mal využiť všeobecný záujem o unikátny podmorský ekosystém pri brehoch Austrálie. Lenže po tom, čo bol plávajúci hotel v singapurských dokoch postavený, musela byť medzi koralmi vyhĺbená cesta, aby mohol byť vôbec dotiahnutý na miesto určenia. Už samotné ukotvenie v štýle ropných plošín tak sprevádzali obrovské protesty ekologických organizácií.
Hyundai Asian Corporation
Za necitlivý zásah sa potom príroda čoskoro sama „pomstila“. Tropický cyklón poslal na dno oceánu podmorské observatórium, poškodil bazén a ďalšie zariadenia. Prví turisti tak dorazili so značným oneskorením. To však nebolo všetko a krátko po príchode návštevníkov sa prišlo na to, že pod hotelom sa nachádza cez stotisíc kusov nevybuchnutej munície z 2. svetovej vojny. Hotel bol nakoniec pre finančné problémy úplne uzavretý ani nie rok po otvorení.
Hyundai Asian Corporation
Rezort bol v tichosti prepravený do Ho Či Minovho mesta, kedy bol premenovaný na Saigon Floating Hotel. V hlavnom meste Vietnamu sa stal hitom a centrom nočného života na takmer desať rokov, kým prišli ďalšie finančné problémy. Vtedy v roku 1997 bol zakúpený Severnou Kóreou a presťahovaný do turistického regiónu pri Diamantovej hore blízko demilitarizovanej zóny. Plávajúci hotel dostal meno Haegumgang a stal sa symbolom spolupráce Južnej a Severnej Kórey. V jeho útrobách sa stretávali vojnou rozdelené rodiny, ktorých príslušníci sa často nevideli vyše 60 rokov. V roku 2008 však v rezorte zastrelil severokórejský vojak juhokórejského turistu a vláda v Soule okamžite prerušila všetku spoluprácu.
Hyundai Asian Corporation
Plávajúci hotel zarobil Severnej Kórei milióny dolárov, ale po zastavení prísunu juhokórejských turistov rýchlo osamel. Totalitný režim prestal investovať do údržby a napriek občasným návštevám z Číny sa postupne stal nepoužiteľným vrakom. To zistil aj diktátor Kim Čong-un a rozhodol o strhnutí hotela. Nahradiť by ho údajne malo nové, moderné zariadenie.