Jasno
Bratislava
Ivana
28.12.2024
Ľudia, ktorí takto cvičia, spaľujú tuky inak
Zdielať na
Life

Ľudia, ktorí takto cvičia, spaľujú tuky inak

Pozrite si tiež archívne video o turistike pre zdravie.

Pozitívne účinky cvičenia sú dobre známe. Nedávna štúdia k nim odhaľuje nový prírastok: vytrvalostné športy, ako je beh alebo plávanie, spôsobujú, že telo sa špecifickým spôsobom vysporiada s nasýtenými tukmi.

Tento jav, ktorý je spoločný pre vytrvalostných športovcov a ľudí s cukrovkou 2. typu, je známy ako paradox športovca: obe skupiny majú tendenciu ukladať do buniek svalových vlákien vyššie množstvo tuku, ako je bežné. Napriek tomu existujú medzi týmito dvoma skupinami obrovské rozdiely, napríklad športovci majú oveľa nižšie riziko kardiovaskulárnych ochorení a vyššiu citlivosť na inzulín.

Pri hľadaní vysvetlenia sa na tento jav bližšie pozreli vedci z univerzity v škótskom Aberdeene. Ich experimenty zahŕňali 59 dobrovoľníkov mužského pohlavia, 30 diabetikov, ktorí vôbec necvičili, a 29 vytrvalostných športovcov. Do tela im vnútrožilovo vstrekovali malé množstvá rôznych tukov a potom pomocou magnetickej rezonancie stehien sledovali, ako tieto tuky využívajú svalové bunky. Urobili biopsiu vzoriek buniek stehenných svalov a vykonali základné merania ich metabolizmu.

Subjekty si potom na osem týždňov „vymenili“ životný štýl: športovci zleniveli, čiže prestali s doterajšou fyzickou aktivitou, a diabetici 2. typu začali vytrvalostný tréning, pričom cvičili päť hodín týždenne. Po ôsmich týždňoch sa pôvodné testy zopakovali.

Pri predchádzajúcich testoch sa zistilo, že telo športovcov ukladá do svalových buniek viac nasýtených tukov ako telo diabetikov, ale tí ich veľmi účinne spaľujú. Telo diabetikov si vo svaloch ukladalo viac nenasýtených tukov a horšie ich spaľovalo. Po výmene sa to však všetko obrátilo a diabetici športovci ukladali a spaľovali nasýtené tuky rovnako dobre ako predtým športovci.

Vedúca výskumníčka profesorka Dana Dawson, vedúca oddelenia kardiovaskulárnej medicíny v Aberdeene, uviedla, že ich štúdie tiež naznačujú, že nasýtené tuky sú „preferovaným zdrojom energie“ pri intenzívnej fyzickej aktivite športovcov. Dodala, že ich výsledky sú úplne nové a poukazujú na to, ako fyzická kondícia a aktívny životný štýl zlepšujú metabolizmus nasýtených tukov, čo poukazuje na priamy prínos cvičenia.

Samozrejme, 59 účastníkov štúdie je veľmi malá vzorka, takže na potvrdenie výsledkov budú potrebné ďalšie štúdie. Faktom však je, že okrem lepšieho spaľovania tukov diabetici v štúdii po začatí cvičenia schudli, zvýšila sa u nich citlivosť na inzulín a znížila sa hladina cholesterolu, triglyceridov a glukózy v krvi nalačno. To všetko sa zdá byť dosť dobrým dôvodom na to, aby každý, kto môže, začal cvičiť.

Súvisiace články