Skontrolujte čerstvosť mlieka mobilom: Táto aplikácia to zvládne!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si tiež archívne video o tom, ktoré mlieko, aké kravy dávajú.
Máte dlho mlieko v chladničke? Austrálski výskumníci vyvinuli šikovnú aplikáciu, ktorá pomocou funkcie smartfónu dokáže zistiť, či je mlieko ešte čerstvé. Nemusíte škatuľu otvárať ani čuchať nepríjemný zápach.
Scenár je možno známy: ráno vyberiete z chladničky mlieko, otvoríte škatuľu a nalejete bielu tekutinu do horúcej kávy. No táto biela tekutina je skôr béžová a čudne zapácha. Pozriete na dátum spotreby a zistíte, že mlieko ešte nemalo prejsť.
Takýmto situáciám môže zabrániť šikovná aplikácia. Vedci z Univerzity Nového Južného Walesu (UNSW) vyvinuli aplikáciu s názvom VibMilk, ktorá pomocou vibračnej funkcie smartfónu zistí, či je mlieko pokazené, a to bez nutnosti otvárania obalu.
Mlieko prirodzene obsahuje baktérie, ktoré sa časom množia. Tento proces je prirodzený a nemusí byť nevyhnutne škodlivý pre zdravie. Po určitom čase však baktérie menia mlieko na zmes tvarohu, srvátky a vody, čím sa mení viskozita a pH mlieka (z hodnoty 6,6 na 4,4). Pokazené mlieko má nepríjemný zápach a môže spôsobiť tráviace ťažkosti. Zvyčajne to zistíme po otvorení obalu, no po otvorení je mlieko vystavené iným baktériám, ktoré urýchľujú jeho skazu.
Hoci pasterizácia a úprava mlieka majú zabrániť šíreniu baktérií, nie vždy sú stopercentne účinné, čo môže viesť k plytvaniu alebo zdravotným problémom. Väčšina ľudí sa spolieha na dátum spotreby uvedený na obale, no ten je často iba približný.
Proces zmeny vlastností mlieka vytvára rôzne vibračné signály. Pri použití VibMilk aplikácie stačí položiť smartfón na škatuľu mlieka a nechať ho vibrovať. Vibrácie prechádzajú cez kartón a mlieko vo vnútri. Pomocou IMU senzora smartfónu aplikácia vypočíta hustotu a konzistenciu mlieka. Výsledok sa zobrazí ako jedna z 23 hodnôt pH, ktoré určujú, či je mlieko vhodné na konzumáciu.
Testy so štyrmi komerčnými smartfónmi dosiahli 98,35 percentnú presnosť pri určovaní správneho pH mlieka. Pri čerstvom mlieku bola presnosť dokonca 100 percent.
Hoci sa môže zdať, že položenie telefónu na škatuľu je trochu zastarané, na rozdiel od iných metód zisťovania kvality mlieka táto aplikácia nevyžaduje priehľadný obal, otvorenie ani drahé zariadenia. Výskumníci však zatiaľ aplikáciu testujú a nie je dostupná na stiahnutie.
Pre ďalší vývoj technológie plánuje tím preskúmať, ako rôzne materiály obalov ovplyvňujú vibračné signály. „Napriek dobrým výsledkom nevieme zaručiť rovnakú presnosť pri produktoch iných výrobcov. Pred širším použitím bude potrebné spolupracovať s viacerými výrobcami,“ uviedli odborníci.