Zatiahnuté
18°
Bratislava
Vilma
29.5.2025
Vedci oživili 46 000 rokov starého červa zo sibírskeho ľadu
Zdielať na

Vedci oživili 46 000 rokov starého červa zo sibírskeho ľadu

Mikroskopický pohľad na červa Panagrolaimus kolymaensis, oživeného po 46 000 rokoch v permafroste. Scientific American +6 Wikipedia +6 smithsonianmag.com +6

Zdroj: FreePik

V hlbokom sibírskom permafroste objavili vedci červa, ktorý prežil 46 000 rokov v stave kryptobiózy. Po rozmrazení sa prebral k životu a začal sa množiť.

Vedci oživili 46 000 rokov starého červa z permafrostu. Objav odhaľuje schopnosti prežitia v extrémnych podmienkach.

Staroveký červ ožil po tisícoch rokov

V roku 2018 objavili vedci v sibírskom permafroste mikroskopického červa, ktorý bol neskôr identifikovaný ako nový druh Panagrolaimus kolymaensis. Radiokarbónové datovanie rastlinného materiálu v okolí naznačuje, že červ bol zamrznutý približne 46 000 rokov. 

Po rozmrazení sa červ prebral k životu, začal sa pohybovať, kŕmiť a dokonca sa rozmnožovať. Tento objav poskytuje jedinečný pohľad na schopnosť niektorých organizmov prežiť extrémne podmienky po neuveriteľne dlhý čas.

Kryptobióza: Tajomstvo prežitia

Červ prežil vďaka stavu nazývanému kryptobióza, v ktorom organizmus úplne zastaví svoj metabolizmus a vstúpi do stavu "života bez života". Tento mechanizmus umožňuje prežitie v extrémnych podmienkach, ako je extrémny chlad, sucho alebo nedostatok kyslíka.

Vedci zistili, že Panagrolaimus kolymaensis zdieľa genetické mechanizmy pre kryptobiózu s moderným laboratórnym červom Caenorhabditis elegans, čo naznačuje, že tieto schopnosti sú evolučne konzervované.

Význam objavu

Tento objav otvára nové možnosti v oblasti biológie a medicíny. Schopnosť prežiť dlhé obdobia v stave kryptobiózy by mohla mať aplikácie v oblasti konzervácie orgánov, dlhodobého skladovania biologických materiálov a dokonca aj v medzihviezdnom cestovaní.

Okrem toho objav vyvoláva otázky o tom, aké ďalšie organizmy môžu byť ukryté v permafroste a aké riziká alebo príležitosti môžu predstavovať pre súčasný ekosystém.

Súvisiace články