Výbuch podmorskej sopky v Tonge otriasol hranicou vesmíru
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
Keď v roku 2022 vybuchla sopka Hunga Tonga-Hunga Ha'apai, vedci si mysleli, že ide len o „veľké bublanie pod vodou“. Mýlili sa. Výbuch bol taký silný, že otrasil až hornou hranicou atmosféry Zeme.
Výbuch, ktorý otriasol planétou
Podmorský výbuch neďaleko Tongy 15. januára 2022 bol najsilnejšou zaznamenanou erupciou za posledných 100 rokov. Ale až teraz satelity a atmosférické senzory odhalili skutočný rozsah šoku – tlaková vlna z výbuchu dosiahla výšku až 120 kilometrov nad povrchom Zeme, teda až do termosféry.
To znamená, že výbuch doslova otriasol hranicou vesmíru.
Šoková vlna silnejšia než atómová bomba
Vedci NASA tvrdia, že tlaková vlna bola rýchlejšia než akákoľvek zaznamenaná z prírodného zdroja – prekonala rýchlosť zvuku a obehla Zem niekoľkokrát. Výbuch uvoľnil energiu porovnateľnú so stovkami atómových bômb, čo spôsobilo zmeny v hustote vzduchu, poruchy signálu a dokonca jemné výkyvy na obežných dráhach niektorých satelitov.
Môže sa to zopakovať?
Podmorské sopky sú mimoriadne nepredvídateľné. A práve Tonga nám pripomenula, že aj „tiché“ miesta na planéte môžu ukrývať obrovskú silu. Erupcia nespôsobila len lokálne tsunami, ale odhalila, ako sú atmosféra a vesmír prepojené viac, než sme si mysleli.