Mayská technológia, ktorá predbehla modernú dobu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
Jedna z najväčších mayských archeologických lokalít odhalila prekvapivé tajomstvo. Pod zemou sa ukrýval dôkaz o vyspelých technológiách, ktoré by ohromili aj dnešného človeka.
Džungľa ukrýva viac, než sme si mysleli
V posledných desaťročiach vedci odhalili, že v hlbinách mezoamerických džunglí existovali oveľa rozsiahlejšie mestské komplexy, než sa predpokladalo. Tieto mestá boli prepojené veľkými cestami, čo naznačuje, že kontakty medzi jednotlivými komunitami boli omnoho sofistikovanejšie, než sa doteraz myslelo.
Navyše, objavy naznačujú, že Mayovia využívali technológie, ktoré by si zaslúžili uznanie aj v súčasnosti.
Čo objavili pri pyramídach Tikalu?
Uprostred guatemalskej džungle sa nachádzajú ruiny Tikalu, ktoré vedci objavili už v 40. rokoch 19. storočia. Toto mesto bolo kedysi domovom desiatok tisíc ľudí a patrilo k najvýznamnejším centrám mayskej civilizácie.
Najnovší objav ukázal, že Mayovia vybudovali mimoriadne prepracovaný systém filtrácie vody, ktorý naznačuje ich pokročilé inžinierske schopnosti. Použili špeciálne minerály a kryštály, medzi ktorými bol aj zeolit – materiál, ktorý sa v modernej dobe začal využívať na čistenie vody až v 20. storočí.
Filtračný systém dokázal odstrániť nebezpečné mikroorganizmy, ťažké kovy a ďalšie nečistoty. Zaujímavé je, že suroviny potrebné na jeho stavbu museli Mayovia prepravovať z veľkej diaľky, čo svedčí o ich vynikajúcich logistických schopnostiach.
Tento objav je pre vedcov svetovou senzáciou, pretože ukazuje, že Mayovia predbehli mnohé veľké civilizácie v oblasti technológie spracovania vody.