Nový morský predátor objavený v hĺbke 8000 metrov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
Strašidelný hlbokomorský predátor bol objavený v hĺbke 8000 metrov, kde číha na svoje obete. Vedci prvýkrát preskúmali túto oblasť a objavili výnimočný druh.
Vedci identifikovali doteraz neznámeho predátora v temných hĺbkach Atacamskej priekopy. Ide o prvý známy druh svojho druhu v tomto izolovanom „ostrovnom“ ekosystéme v juhovýchodnej časti Tichého oceánu. Pri výskume umiestnili návnady s kuracím mäsom, aby prilákali mrchožrútov. Na ich prekvapenie sa však do pasce chytil jedinec obrovského predátorského druhu, ktorý bol doteraz pozorovaný v iných hlbokomorských priekopách, no v Atacame ešte nikdy.
Jeden exemplár bol zachytený v roku 2023 v hĺbke 7 902 metrov. Novozistený druh dostal meno Dulcibella camanchaca, čo odkazuje na slovo „temnota“ v jazyku pôvodných obyvateľov Ánd. Toto meno je mimoriadne výstižné pre tvora, ktorý loví v najhlbších a najtemnejších zákutiach jednej z najhlbších priekop planéty.
Podľa vedcov bol objav tohto druhu úplne neočakávaný.
„Toto je tá fascinujúca časť hlbokomorskej biológie,“ povedala Johanna Weston, výskumníčka z Oceánografického ústavu Woods Hole. „Vždy je tu niečo nové na objavovanie. Teraz sme rozšírili už aj tak ohromujúci svet ekosystému Atacamskej priekopy o ďalší diel skladačky.“
Dulcibella camanchaca je mimoriadne dobre prispôsobená extrémnym podmienkam v Atacamskej priekope, kde panuje obrovský tlak a večná tma. Tento druh nemá oči; na vyhľadávanie potravy využíva iné zmyslové orgány.
Tento výnimočný druh je prvým aktívnym veľkým hlbokomorským predátorom, ktorý bol objavený v Atacamskej priekope. Tá sa nachádza v juhovýchodnej časti Tichého oceánu a siaha do hĺbky viac ako 8 000 metrov. Keďže vedci skúmali túto oblasť po prvýkrát, dúfajú, že budúce expedície odhalia ešte viac nových druhov.