Zatiahnuté
Bratislava
Vratko
29.11.2024
Čína vyvinula vesmírnu mačku: Na prieskum asteroidov
Zdielať na
Tech

Čína vyvinula vesmírnu mačku: Na prieskum asteroidov

Pozrite si tiež archívne video o úsvite robotov a umelej inteligencie.

Čínski výskumníci sa domnievajú, že zdroje, ktoré ponúka vesmír, by sa dali efektívnejšie využívať, ak by sa využívali roboty schopné prispôsobiť sa prostrediu mikrogravitácie. Výsledkom je prvá robotická mačka vo vesmíre.

Mnohé spoločnosti vyrobili robotické psy, ale žiadna nevyrobila robotickú mačku - alebo aspoň robotického psa, ktorý by sa na ňu podobal. Teraz však výskumníci z Haerpiniho technologického inštitútu v Číne jednu vytvorili a má to väčší zmysel, ako by sa mohlo zdať.

Namiesto toho, aby sa robot spoliehal na hardvér, ktorý ho udrží pevne na mieste, používa „bezmodelový“ riadiaci systém na koordinovaný pohyb nôh. Takáto konštrukcia umožňuje robotovi zaujať správnu polohu vo vzduchu, byť schopný nakláňať sa počas pohybu a v prípade potreby dokonca zmeniť smer. Podľa Interesting Engineering mu to všetko umožňuje pohybovať sa v prostredí s nízkou gravitáciou, ako je napríklad asteroid alebo dokonca Mesiac.

Prostredia s nízkou gravitáciou sú pre inžinierov veľkou výzvou, pretože ich roboty nemôžu tak ľahko preskúmať. Asteroidy sú však mimoriadne dôležitou súčasťou slnečnej sústavy: okrem toho, že odhaľujú jej históriu, možno ich považovať aj za zdroj, ktorý môže pomôcť pri budúcom cestovaní a prieskume vesmíru.

Kvôli ich nízkej gravitácii sa však na nich rovery postavené na Zemi nemôžu pohybovať ako v bežnom prostredí, pretože majú oveľa menšiu priľnavosť.

Podľa denníka South China Morning Post preto čínski výskumníci vyvinuli robotickú mačku, ktorá má systém posilneného učenia, ktorý dokáže počas skoku upraviť jej postoj. Počas testov naklonili robota o 140 stupňov a ten dokázal za menej ako osem sekúnd zmeniť svoju polohu namiesto toho, aby sa dostal do nekontrolovateľnej rotácie. Na tento účel sa použila plošina zavesená na vzduchu, ktorá simulovala skok a pohyb robota.

Podľa odborníkov by tento vývoj mohol zmeniť spôsob skúmania asteroidov a zlepšiť využívanie vesmírnych zdrojov.

Súvisiace články