Satelitné snímky odhalili plán Číny: Jadrová lietadlová loď
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Ding Ziyu/Xinhua/AP
Satelitné snímky odhalili veľký plán Číny: výskumníci tvrdia, že krajina postavila prvý prototyp jadrového reaktora schopného poháňať lietadlové lode. Takáto loď by mohla Pekingu poskytnúť celý rad nových vojenských spôsobilostí.
Čína by sa mohla stať členom skutočne elitného klubu. Ázijská krajina zrejme pracuje na lietadlovej lodi s jadrovým pohonom. V súčasnosti majú takúto ponorku len námorné sily USA a Francúzska, takže mimo záujmu Západu by Čína mohla byť prvá.
Peking v posledných rokoch venuje tejto oblasti mimoriadnu pozornosť, pričom skúšky tretej lietadlovej lode krajiny, Fujian, ktorá môže niesť flotilu lietadiel, sa začnú koncom roka 2023. Bola to prvá lietadlová loď, ktorú kompletne vyvinuli čínski inžinieri, pričom všetky nástroje a komponenty na jej stavbu pochádzajú z krajiny.
Fujian je dôstojným konkurentom USS Gerald Ford, ktorá vstúpila do služby koncom roka 2022. Dôležitým rozdielom medzi týmito dvoma veľmocami je pohonný systém. Americká lietadlová loď má jadrový pohon, zatiaľ čo jej čínsky náprotivok zatiaľ zostal pri konvenčných spaľovacích motoroch. A to je dôležitejší rozdiel, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať - a Čína už zrejme pracuje na spustení vlastnej lietadlovej lode s jadrovým pohonom.
Čo sa týka samotných počtov, čínske námorníctvo je už teraz najväčšie a rýchlo rastie, uvádza Associated Press. Na základe satelitných snímok a čínskych vládnych dokumentov tlačová agentúra uvádza, že Čína postavila pozemný prototyp jadrového reaktora schopného poháňať vojnovú loď.
Satelitná snímka Base 909 v Číne zhotovená spoločnosťou Planet Labs PBC 5. júla 2023
Planet Labs PBC/AP
Výskumníci z kalifornského Middlebury Institute of International Studies toto zariadenie objavili pri prieskume hornatej oblasti neďaleko mesta Le-šan v provincii Sičan. Predpokladalo sa, že ide o miesto, kde Čína buduje jadrovú elektráreň na výrobu plutónia pre jadrové zbrane - namiesto toho sa na satelitných snímkach objavil prototyp reaktora, ktorý by sa mohol používať na materskej lodi.
„Lietadlové lode s jadrovým pohonom by Čínu zaradili do kategórie námorných veľmocí prvej úrovne - do skupiny, ktorú v súčasnosti tvoria len Spojené štáty a Francúzsko,“ vysvetľuje Tong Zhao, vedúci pracovník Carnegieho nadácie pre medzinárodný mier vo Washingtone. Zároveň poznamenáva, že pre čínske vedenie by to znamenalo aj národnú prestíž, čo by posilnilo nacionalizmus a imidž vedúcej mocnosti krajiny.
Už dlho sa povrávalo, dokonca aj v čase spustenia Fujianu, že Čína má takéto plány, ale tento výskum je prvým, ktorý potvrdzuje, že ázijská mocnosť vyvíja jadrový reaktor schopný poháňať lietadlovú loď.
Reaktor, ktorý by mal byť čoskoro uvedený do prevádzky, sa podľa dokumentov nachádza v novom zariadení na mieste známom ako Base 909. Na tomto mieste sa však nachádza šesť ďalších reaktorov, ktoré sú buď v prevádzke, vyradené z prevádzky alebo vo výstavbe.
Na základe analýzy satelitných snímok z rokov 2020 až 2023 odborníci zaznamenali aj demoláciu niekoľkých domov a výstavbu vodnej infraštruktúry vedúcej k areálu reaktora. Podľa súvisiacich zmlúv ide o tlakovodný reaktor, čo je podľa výskumníkov presne ten typ, ktorý sa používa v námorníctve.
„Pokiaľ Čína nevyvíja jadrové krížniky, ako to robili Spojené štáty a Sovietsky zväz počas studenej vojny, tento projekt určite poukazuje na snahy vyvinúť lietadlovú loď s jadrovým pohonom,“ uzatvárajú výskumníci vo svojej 19-stranovej správe.
Samozrejme, vojenský priemysel sa pri hľadaní alternatív ku konvenčnému pohonu na spaľovacie motory nezaoberá životným prostredím. Jadrový pohon umožňuje lodi plávať oveľa ďalej bez doplňovania paliva, nehovoriac o tom, že priestor používaný na skladovanie nafty sa môže voľne využívať - a tak zostáva viac miesta pre lietadlá, kerozín, ktorý ich poháňa, a zbrane. Nehovoriac o väčšom výkone pre pokročilé technológie a zbrane, či už ide o radary alebo elektromagnetické katapulty.
Ako uvádza Interesting Engineering, jadrové lietadlové lode by Pekingu umožnili rozšíriť svoj vplyv na všetky svetové moria a oceány, čím by spochybnil autoritu USA vo viacerých dôležitých oblastiach.
Konkrétne plány Číny však nie sú známe a o tom, či by štvrtá lietadlová loď krajiny mohla byť prvou s jadrovým pohonom, sa len špekuluje. Ako pripomína agentúra AP, ešte pred začiatkom námorných skúšok Fujian čínski predstavitelia potvrdili výstavbu štvrtej lietadlovej lode, na otázku o jadrovom pohone však neodpovedali, uviedli len, že to „čoskoro oznámia“. Odvtedy sa tak nestalo.