Jasno
Bratislava
Otília
12.12.2024
Ruský dron havaroval na Ukrajine: Šok prišiel po jeho otvorení
Zdielať na
Tech

Ruský dron havaroval na Ukrajine: Šok prišiel po jeho otvorení

Pozrite si tiež archívne video o útoku ruských dronov v Moskve.

Ruské bezpilotné bojové lietadlo S-70 Ochotnik (bojový dron), ktoré minulý mesiac havarovalo na Ukrajine, bolo podľa ukrajinskej vojenskej rozviedky plné západných súčiastok.

S-70 Okhotnik-B je jedným z najpokročilejších ruských prototypov bezpilotného lietadla a údajne funguje ako autonómny okrídlený pomocník lietadla Suchoj Su-57 s využitím umelej inteligencie. Hoci je S-70 primárne prieskumný dron, údajne má vnútorný konvertor zbraní, ktorý môže niesť až dvetisíc kilogramov rakiet, striel alebo bômb, vysvetľuje Tom's Hardware.

Podľa nemeckej spravodajskej stránky Golem.de bolo bezpilotné bojové lietadlo S-70 Okhotnik zámerne zostrelené ruským lietadlom po tom, ako sa vymklo spod kontroly v Doneckej oblasti, približne 16 kilometrov za frontovou líniou. Ukrajinskí vojaci následne našli vrak a vyšetrovanie ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby (GUR) zistilo niekoľko prekvapujúcich vecí.

„Agresorský štát napriek sankciám použil na vytvorenie tejto zbrane súčiastky vyrobené západnými spoločnosťami,“ uviedla GUR.

Riaditeľstvo, ktoré spravuje databázu tisícov zahraničných súčiastok nájdených v ruských zbraniach, zverejnilo zoznam tridsiatich položiek nájdených v S-70. Medzi nimi bol ovládač motora so zabudovaným snímačom prúdu od spoločnosti Maxim Integrated Products, tranzistor od spoločnosti Infineon Technologies, mikroprocesor od spoločnosti Xilinx Inc, napájací modul od spoločnosti Texas Instruments, odpojovač od spoločnosti Analog Devices a mikroprocesor od spoločnosti STMicroelectronics. Našli sa aj desiatky ďalších komponentov od týchto a niekoľkých ďalších spoločností.

To, čo sa našlo v drone, ďalej dopĺňa zoznam najmenej 4 000 zahraničných komponentov, ktoré GUR našla vo viac ako 150 ukoristených ruských zbraniach a munícii. To dokazuje, že západné technológie sa dostávajú do Ruska aj napriek prísnym kontrolám vývozu.

Po tomto najnovšom incidente reagovalo niekoľko výrobcov. Spoločnosť STMicroelectronics tvrdí, že nepovoľuje neoprávnené používanie svojich výrobkov a už zaviedla komplexné programy dodržiavania obchodných pravidiel. Spoločnosť Infineon Technologies uviedla, že po invázii na Ukrajinu prijala komplexné opatrenia na zastavenie dodávok do Ruska.

Hoci Západ zaviedol prísne sankcie, ktoré obmedzujú prístup k vyspelým technológiám, súčasný prípad dokazuje, že Rusko je naďalej schopné získavať kľúčové komponenty na čiernom trhu prostredníctvom rôznych sprostredkovateľov. To zasa umožňuje ruským spoločnostiam naďalej používať západnú elektroniku na výrobu svojich zbraní napriek prísnym kontrolám vývozu.

Súvisiace články