V Nórsku vyskúšali novinku: Elektrina zlacnela o 10 percent
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zariadenie s názvom Subsea Collector zbiera elektrickú energiu iným spôsobom ako doteraz používané systémy, čím ušetrí až 10 percent nákladov.
Veterná energia na mori sa v posledných rokoch stáva čoraz populárnejšou v súvislosti s obnoviteľnými zdrojmi energie. Turbíny inštalované na správnom mieste môžu vďaka vetru vanúcemu nad moriami vyrábať značné množstvo elektrickej energie.
Samozrejme, existujú aj výzvy. Napríklad turbíny nemožno inštalovať všade tradičným spôsobom, v prípade, ak je morské dno príliš hlboké na vybudovanie konštrukcie. Vtedy sa môžu použiť plávajúce veterné turbíny, ktoré vyrábajú elektrinu plávaním na vodnej hladine. Nórska spoločnosť Aker Solutions experimentuje v tomto smere," uvádza Interesting Engineering.
Spoločnosť podpísala zmluvu so štátnou spoločnosťou METCentre na vytvorenie prvého podmorského rozvodu elektrickej energie na svete. Cieľom vývoja s názvom Subsea Collector je zbierať a prenášať elektrickú energiu vyrobenú veternými elektrárňami na mori efektívnejšie ako kedykoľvek predtým.
Gazelle Wind Power
Na rozdiel od predchádzajúcej konštrukcie systém Subsea Collector spája turbíny do tvaru hviezdy. Tento dizajn môže zlacniť a uľahčiť inštaláciu veterných turbín. Podľa Jo Kjetila Krabbeho, jedného z viceprezidentov spoločnosti, možno ušetriť až 10 percent nákladov na plávajúcu veternú farmu s výkonom 1 GW.
Usporiadanie bude znamenať menej káblov, menej času na mori pre plavidlá a oveľa rýchlejšiu inštaláciu.
Systém sa v súčasnosti testuje s dvoma plávajúcimi veternými turbínami, ale do roku 2026 sa ich počet zvýši na sedem. Ak sa osvedčí, mohol by priniesť revolúciu v oblasti veternej energie na mori.