Alarmujúca správa z Mesiaca: Svet môže prísť o desiatky miliónov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
Ak je to, čo sa predpokladá, pravda, problémy sú obrovské.
Indická organizácia pre výskum vesmíru (ISRO, mnohí ju poznajú ako indickú NASA) sa stále snaží kontaktovať pristávací modul a rover Chandrayaan-3, ale nádej, že prístroje budú po dlhej noci na Mesiaci opäť k dispozícii, sa vytráca.
V auguste sa India stala štvrtou krajinou, ktorá vstúpila na Mesiac, a prvou, ktorá pristála v blízkosti južného pólu Mesiaca. Od pristátia pristávací modul a rover vykonávali experimenty na meranie teploty miesta pristátia a analýzu zloženia mesačnej pôdy, pričom sa zastavili len na krátku chvíľu na fotografovanie.
Počas 14-dňovej misie sa podľa pôvodného plánu pri prieskume mesačného povrchu zistila prítomnosť síry, hliníka, vápnika, železa, chrómu, titánu, mangánu, kremíka a kyslíka. Síra je pre astronautov mimoriadne zaujímavá, pretože by sa potenciálne mohla použiť na výrobu betónu. Okrem toho pristávací modul zaznamenal aj pohyb pod povrchom, ktorý je pravdepodobne odrazom prírodnej udalosti.
V podstate je "misia splnená", a preto je strata kontaktu mimoriadne smutná. Pred 14-dňovou lunárnou nocou však rover prešiel do režimu spánku v nádeji, že o niekoľko týždňov, keď vyjde slnko, bude môcť obnoviť svoju činnosť. Nanešťastie, v piatok nad roverom a pristávacím modulom vyšlo slnko, ale zatiaľ nejaví žiadne známky aktivity.
"Vynaložili sme úsilie na nadviazanie komunikácie s pristávacím modulom Vikram a roverom Pragyan, aby sme zistili, či sú vhodné na obnovu, a snažili sme sa posúdiť ich stav," uviedla ISRO v aktualizovanej správe. "K dnešnému dňu sme od nich nedostali žiadne signály. Snahy o ich kontaktovanie pokračujú."
Prežiť noc by nebol ľahký výkon, pretože teploty na póle klesajú medzi -200 °C a -250 °C, čo by podľa šéfa ISRO A. S. Kirana Kumara mohlo poškodiť prístroje na palube. Dodal, že od pondelka sa s nimi nepodarilo nadviazať žiadny kontakt a "šance na záchranu sa každou hodinou znižujú".
"Pokiaľ sa nezapne transpondér na module, nemáme žiadny kontakt," dodal Kumar v rozhovore pre BBC. "Musí nám signalizovať, že je nažive. Aj keď všetky ostatné subsystémy fungujú, nedozvieme sa to, kým sa nenadviaže spojenie."
Snahy o nadviazanie kontaktu budú pokračovať počas celého lunárneho dňa. Aj keď sa neprebudí, prístroj už dosiahol značné výsledky.