Takto znie hudba umelej inteligencie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Pixabay
Spoločnosť Google predstavila softvér MusicLM, ktorý dokáže generovať hudbu na základe niekoľkých slovných pokynov. Výsledky sú vzrušujúce, ale je tu toľko právnych a kvalitatívnych problémov, že sa spoločnosť zatiaľ obáva systém zverejniť.
Správa TechCrunch upozorňuje, že nejde o prvý takýto experiment: už existovali programy, ktoré menili text na obrázky a potom na zvuky, ale MusicLM je prvý, ktorý vytvára komplexný a vysokokvalitný finálny produkt.
Tento softvér funguje na podobnom princípe ako umelé inteligencie, o ktorých sme písali už niekoľkokrát. Využíva obrovské množstvo údajov na trénovanie a učenie programov, ktoré dokážu čoraz lepšie napodobňovať to, čo už videli a teraz aj počuli.
V tomto prípade spoločnosť Google použila umelú inteligenciu na vypočutie dvestoosemdesiattisíc hodín hudby s opismi, ktoré poskytlo desať profesionálnych hudobníkov.
Podľa štúdie napísali o každej zvukovej vzorke približne štyri vety, ktoré sa týkali napríklad žánru, nálady alebo tempa. Ak teda softvéru poviete, aby vygeneroval "očarujúcu džezovú skladbu s nezabudnuteľným saxofónovým sólom a hlavnými vokálmi", vytvorí sa požadovaná zvuková vzorka, ktorá si podľa autorov zachová konzistentnú kvalitu počas niekoľkých minút. Ale môžete tiež napísať "elektronická hudba z videohry, po ktorej nasleduje meditačná pieseň pri rieke, po ktorej nasleduje oheň a ohňostroj", a takto bude znieť. A toto je "fúzia reggaetonu a elektronickej hudby, pri ktorej máte pocit, že ste sa stratili vo vesmíre".
Ako sa uvádza v článku, napriek pozoruhodnému výkonu nie je softvér dokonalý: podobne ako obrázky generované umelou inteligenciou obsahuje mnoho rozmazaných, nezmyselných detailov a drobných chýb. Čo je možno ešte znepokojujúcejšie, je to, že tvorcovia si uvedomili, že v určitom percente prípadov bude systém kopírovať to, čo sa dozvie. Preto sa tento program, podobne ako v prípade softvéru spoločnosti Microsoft na falšovanie hlasu, zatiaľ nezverejňuje. Hudobníci sa aspoň nebudú musieť súdiť ako umelci.