Čína vypustila satelit: Vesmír zasypala ďalším odpadom
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
Čínske megakonštelácie satelitov môžu výrazne zvýšiť množstvo vesmírneho odpadu, čo vyvoláva obavy odborníkov o bezpečnosť a udržateľnosť obežnej dráhy.
Čínska vláda oznámila úspešné vypustenie nového satelitu určeného na testovanie internetovej siete vo vesmíre. Lenže spolu s ním sa do výšky viac než 1000 kilometrov dostalo aj viac ako 20 nových kusov vesmírneho odpadu. A to už nie je malý problém.
Vesmír nie je bezodpadový raj
Na orbite okolo Zeme sa momentálne nachádza vyše 36 000 sledovaných objektov – od starých satelitov cez zvyšky rakiet až po úlomky skrutiek a krytov.
Každý z nich letí rýchlosťou až 28 000 km/h – a v prípade kolízie by mohol zničiť funkčný satelit, alebo ohroziť astronautov na ISS.
Čínska raketa: misia s vedľajšími účinkami
Raketu Long March 6A, ktorá vyniesla testovací satelit, rozdelili na viacero častí, ktoré sa odpojili pri rôznych výškach.
Namiesto toho, aby boli navedené na zánik v atmosfére, niektoré zostali na orbite a tvoria tzv. nekontrolovaný vesmírny odpad.
Kto to uprace?
Problém vesmírneho smetia je čoraz naliehavejší. NASA, ESA a ďalšie agentúry pracujú na riešeniach:
- siete, ktoré zachytávajú odpad,
- lasery na spálenie úlomkov,
- špeciálne „upratovacie“ družice.
Ale zatiaľ čo sa svet snaží upratovať, Čína (a nielen ona) veselo pridáva ďalší materiál.
Vesmírna diaľnica na pokraji kolapsu?
Ak sa nič nezmení, experti varujú pred tzv. Kesslerovým syndrómom – domino efektom kolízií, ktoré by mohli zablokovať celé orbitálne pásmo. A to by bol koniec satelitného internetu, navigácie a sledovania Zeme.