Na Mesiaci je obrovská trhlina: Vytvorila sa za desať minút
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
S blížiacim sa rokom 2032 a sledovaním asteroidu 2024 YR4 sa pozornosť vedcov obracia k vesmírnym telesám, ktoré by mohli ohroziť Zem alebo jej okolie. Mesiac, náš verný sprievodca, si v nedávnej minulosti prešiel dramatickou udalosťou, ktorá zanechala na jeho povrchu obrovskú trhlinu.
Od poslednej misie Apollo 17 v roku 1972 sa po Mesiaci neprechádzal žiadny človek. Napriek tomu ho neustále pozorujeme a analyzujeme jeho povrch. V porovnaní so Zemou je Mesiac malý, no jeho geologická rozmanitosť je fascinujúca. Keďže nemá atmosféru, jeho povrch je priamo vystavený vesmírnym dopadom.
Jedným z najznámejších miest na Mesiaci je Schrödingerov kráter, ktorý vznikol pred približne 3,8 miliardy rokov. Vedci doteraz nedokázali presne určiť, či ho spôsobil meteorit alebo asteroid. Tento obrovský kráter s priemerom 312 kilometrov možno pozorovať aj zo Zeme pomocou štandardného teleskopu.
Záhadné kaňony na Mesiaci
V blízkosti Schrödingerovho krátera sa nachádzajú dve geologicky unikátne formácie – Vallis Schrödinger a Vallis Planck. Tieto kaňony sú dlhé 170 až 180 kilometrov a v niektorých miestach dosahujú hĺbku viac ako 3 kilometre. Vedci predpokladajú, že vznikli doslova za 10 minút.
Neznámy vesmírny objekt, ktorý narazil do Mesiaca rýchlosťou až 55 000 kilometrov za hodinu, spôsobil náraz obrovskej sily. Tento dopad bol prirovnaný ku kozmickej atómovej bombe, ktorá otriasla štruktúrou južného pólu Mesiaca. Pri náraze sa masa lunárneho povrchu vymrštila do vesmíru, čo viedlo k tvorbe hlbokých kaňonov. Kým na Zemi vznikol Veľký kaňon pôsobením vody, na suchom Mesiaci sa vytvoril nárazom vesmírneho telesa.
Blížiace sa nebezpečenstvo?
V súvislosti s Mesiacom sa vynára ešte jedna zaujímavá otázka. Asteroid 2024 YR4, ktorý by mohol v roku 2032 ohroziť Zem, má 0,3-percentnú šancu, že zasiahne namiesto nás práve Mesiac. Aj šance na zásah Zeme sa v posledných dňoch mierne zvýšili na 3,1 percenta. Ak by asteroid skutočne narazil do Mesiaca, mohli by sme sa stať svedkami ďalšej monumentálnej udalosti v našej slnečnej sústave.
Rok 2032 by tak mohol priniesť dramatické udalosti, ktoré nielenže rozšíria naše poznatky o Mesiaci, ale možno aj priblíži riziká, ktoré hrozia našej vlastnej planéte.