Oblačno
13°
Bratislava
Jela
19.4.2025
250-ročný robotický zázrak: Drozov mechanický génius
Zdielať na

250-ročný robotický zázrak: Drozov mechanický génius

porcelain-boy-from-17th-century

Zdroj: FreePik

Na kráľovskom dvore predviedli 250-ročnú androidnú bábiku, ktorú zostavili zo 6000 dielov. Tento úžasný mechanizmus je rovnako fascinujúci ako desivý – na drevené telo a porcelánovú hlavu je unikátny pohľad.

Dnes si pri zmienke o humanoidnom robotovi predstavíme zariadenie, ktoré zvláda precízny pohyb, chôdzu a dokonca aj mimiku. Nie je to dávno, čo sa začalo hovoriť o robotoch, ktoré nám raz môžu pomáhať s domácimi prácami. Ale už dávno pred érou mikroprocesorov a umelej inteligencie sa objavili pokusy vytvárať stroje, ktoré imitujú človeka.

Prvý takýto mechanizmus vytvoril v roku 1773 švajčiarsky hodinár Pierre Jacquet-Droz. Počas 20 mesiacov zostrojil úžasne komplikovaný stroj z takmer 6000 súčiastok, schopný napísať akýkoľvek vopred naprogramovaný text do dĺžky 40 znakov.

Prvá veta, ktorú bábika napísala, znela:

„Môj vynálezca je Pierre Jacquet-Droz.“

Tento výnimočný výtvor rýchlo získal popularitu, a tak sa v roku 1774 dostal na dvor kráľa Ľudovíta XVI. Tam všetkých ohromila bábika, ktorá dokázala hýbať očami, hlavou a v prípade potreby siahnuť po atramente. Z prednej strany vyzerala ako obyčajná hračka, no zozadu sa ukazoval skutočný mechanický zázrak. 

Mrazivý strach z píšucej bábiky

Droz počas svojho života vytvoril aj ďalšie pozoruhodné diela – z toho mechanické dievčatko, ktoré hralo na klavíri, a chlapca, ktorý kreslil. Tieto stroje, pozostávajúce z tisícov súčiastok, putovali po svete a budili údiv od Indie po Japonsko. Pre mnohých ľudí 18. storočia však boli takmer magické a vzbudzovali obavy. Niektorí si mysleli, že ide o čarodejníctvo, keďže nedokázali pochopiť, ako môže byť bábika oživená.

Tieto mechanické zázraky fungujú dodnes. Píšuceho chlapca nedávno reštaurovali, čo umožnilo nahliadnuť do jeho zložitého mechanizmu.

Jacquet-Droz nezostal zabudnutý ani po svojej smrti v roku 1790. Jeho meno dnes nesie prestížna hodinárska značka, ktorej výrobky sa pohybujú od niekoľkých tisícok až po modely Charming Bird – unikátne hodinky bez elektroniky, ktoré obsahujú pohyblivé a spevavé mechanické vtáčiky, predávané za vyše 300-tisíc eur.

Súvisiace články