Čína pokryje púšť solárnymi panelmi: Napojí celý Peking
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
Veľký čínsky solárny múr má byť dokončený do roku 2030 a bude vyrábať 180 miliárd kWh elektrickej energie ročne. Celková spotreba Pekingu v roku 2023 bola skromnejšia.
Púšť zvyčajne nie je miestom, kam by sa ľudia hrnuli, ale čínska púšť Kubuqi je výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo. Peking začal v tejto oblasti stavať Veľký solárny múr, obrovskú solárnu farmu, ktorá bude poskytovať čistú energiu, informoval portál IFLScience.
Po dokončení - očakáva sa v roku 2030 - by mohol byť široký 5 kilometrov a dlhý 400 kilometrov. V porovnaní s 21 196 kilometrov dlhým Veľkým čínskym múrom sa to môže zdať málo, ale jeho veľkosť vyplýva skôr z jeho užitočnosti než z dĺžky. Podľa štátneho denníka China Daily má solárna farma maximálnu výrobnú kapacitu 100 GW, z čoho bolo doteraz nainštalovaných 5,42 GW. Obrovská kapacita bude spôsobená miliónmi panelov a, samozrejme, skutočnosťou, že táto oblasť má 3 100 hodín slnečného svitu ročne.
Veľký solárny múr by mohol vyrábať dostatok elektrickej energie na zásobovanie celého Pekingu - aspoň na papieri. Hlavné mesto krajiny spotrebovalo v roku 2023 135,8 miliardy kWh elektrickej energie a systém by mohol ročne vyrobiť 180 miliárd kWh. Otázkou, samozrejme, je, ako veľmi sa hlad Pekingu po energii zvýši v nasledujúcich piatich rokoch.
Súčasná najväčšia solárna farma na svete - tiež sa nachádza v Číne - v súčasnosti vyrába 6,09 miliardy kWh ročne.
Vývoj je samozrejme nevyhnutný vzhľadom na to, že Čína je v súčasnosti najväčším svetovým producentom emisií oxidu uhličitého. Len v roku 2021 vypumpovala do atmosféry 10,8 miliardy ton skleníkových plynov. V regióne, kde sa buduje Slnečný múr, by sa ročné emisie mohli znížiť o 31,3 milióna ton.
Odborníci tiež dúfajú, že projekt prispeje k boju proti rozširovaniu púští.