Mini-mozgy v laboratóriu: Hrajú hry a otvárajú bránu do budúcnosti
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
Svet vedy zažil ďalší ohromujúci pokrok. Vedci z Cortical Labs pod vedením Dr. Bretta Kagana pestovali v laboratóriu nervové bunky, ktoré dokázali hrať klasickú videohru Pong. Tieto "mini-mozgy" ešte síce nie sú schopné samostatného myslenia, ale podľa vedcov už teraz vedia vnímať a reagovať na svoje okolie.
Mini-mozgy boli vytvorené z ľudských kmeňových buniek a myších embryí, čím vznikla sieť pozostávajúca z približne 800 tisíc buniek. Tieto bunky boli napojené na elektródovú sieť, ktorá im poskytovala údaje o polohe loptičky v hre. Už po piatich minútach boli schopné pochopiť základné pravidlá hry a úspešne reagovať, čím prekonali štatistickú náhodu.
Táto technológia môže byť významným krokom v štúdiu neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova choroba. Ďalšie pokusy budú zahŕňať napríklad ovplyvňovanie schopnosti "mozgu" hrať po vystavení alkoholu.
Vývoj však vyvoláva aj etické otázky. Tím už spolupracuje s bioetikmi, aby zabezpečili, že náhodné vytvorenie vedomého mozgu bude nemožné.